Polacy kupują na potęgę nowe samochody. Czerwiec 2018 rekordowy

polacy-kupuja-na-potege-nowe-samochody-czerwiec-2018-okazal-sie-rekordowym-w-historii-polskiego-rynku-motoryzacyjnego

Polacy kupują na potęgę nowe samochody. Czerwiec 2018 rekordowy

Gdyby chodziło o letnie wyprzedaże w salonach odzieżowych czy też znikające z półek sklepów AGD wentylatory, dające przyjemny chłód w te upalne dni, to sprawa byłaby oczywista. Jednak Polacy w 2018 roku ruszyli po całkiem inny asortyment, zaskakując tym samym nie tylko sprzedawców, ale i cały rynek. Po raz pierwszy w historii i tylko w czerwcu zarejestrowano w Polsce blisko 52,5 tys. nowych samochodów, co oznacza, że na jeden dzień roboczy przypadło średnio około 2,5 tys. pierwszych rejestracji.

Rosnąca koniunktura

Z polskich salonów samochodowych wyjeżdża coraz więcej nowych aut. Od początku 2018 roku zarejestrowano w naszym kraju ponad 305,5 tys. nowych pojazdów zarówno samochodów osobowych, jak i dostawczych. Jest to o blisko 11 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Największą grupę kupujących stanowią klienci instytucjonalni (74 proc.), decydujący się na zakup całych flot samochodów firmowych.

Największy popyt na benzyniaki

Największą popularnością wśród kupujących cieszą się samochody wyposażone w benzynowe jednostki napędowe (ponad 69 proc.), które zdeklasowały rozchwytywane jeszcze kilka lat temu diesle. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również samochody hybrydowe oraz elektryczne, jednak to nadal niewielki segment motoryzacyjny w Polsce w porównaniu z innymi krajami europejskimi.

Pod względem ilości sprzedanych egzemplarzy od lat na polskim rynku króluje marka Skoda. Widać to dokładnie pod kątem ilości części zamiennych sprzedawanych do tych aut. Szczególnie są to modele Octavia oraz Fabia. Kolejne marki samochodów, które upodobali sobie Polacy to kolejno: Volkswagen (Golf), Toyota (Yaris), Opel (Astra) oraz Ford (Focus). Odnotowujemy również coraz większe zapotrzebowanie na części do samochodów dostawczych do 3,5 t, których, według PZPM (Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego), przybyło na naszych drogach od początku 2018 roku o ponad 5,3 tys. nowych egzemplarzy – przekonuje ekspert od części do samochodów osobowych w iParts.pl.

Najpopularniejsze wśród konsumentów

Jak podaje PZPM, klienci indywidualni w Polsce wybierają najczęściej samochody marki Toyota, Skoda oraz Opel. Najchętniej kupowane w tej grupie konkretne modele aut to Dacia Duster, Toyota Yaris oraz Skoda Fabia. Klienci instytucjonalni wybierają w polskich salonach motoryzacyjnych przede wszystkim marki Volkswagen, Skoda oraz Toyota.

Bez względu na to, jakim wynikiem sprzedażowym zakończy się 2018 rok na polskim rynku motoryzacyjnym, eksperci prognozują, że bum na zakup nowych aut w naszym kraju utrzyma się w najbliższych latach.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj