Podsumowano wdrażanie Regionalnego Programu Operacyjnego w podlaskim

Uproszczenie procedur i wprowadzenie bardziej obiektywnych kryteriów oceny wniosków – to zmiany planowane przez samorząd województwa podlaskiego w 2009 r. Zdaniem urzędników, ulepszą one wdrażanie Regionalnego Programu Operacyjnego. W piątek w Białymstoku odbyła się konferencja podsumowująca dotychczasowe wdrażanie RPO województwa podlaskiego.

Całość środków unijnych przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach tego programu na lata 2007-2013 to 636,2 mln euro. Do tej pory zatwierdzono do realizacji wnioski o szacunkowej wartości 20 mln euro.
 
Dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w Podlaskim Urzędzie Marszałkowskim Daniel Górski ocenił dotychczasowe wdrażanie tego programu jako "poprawne". Zaznaczył, że do końca kwietnia 2009 roku samorząd województwa podlaskiego chce w ramach RPO zakontraktować ok. 120 mln euro.
 
Górski zaznaczył jednak, że w 2009 roku samorząd województwa chce wprowadzić pewne zmiany, które poprawią funkcjonowanie programu. Chodzi o uproszczenie procedury aplikacyjnej i zmniejszenie dokumentacji wymaganej na etapie składania wniosków oraz większe zobiektywizowanie kryteriów oceny projektu, tak aby wnioskodawcy dokładnie wiedzieli, za co i w jakich obszarach ich wnioski będą oceniane przez komisję. Chodzi o maksymalne ograniczenie subiektywnej oceny wniosków przez członków komisji oceniających.
 
W sprawie ulepszenia wdrażania RPO prowadzone są w Urzędzie Marszałkowskim konsultacje społeczne. Górski podkreślił, że wnioskodawcy i osoby zainteresowane programem chętnie zgłaszają swoje uwagi, które – jego zdaniem – pokrywają się ze zmianami zaproponowanymi przez urząd. Jak mówił Górski, konsultacje najprawdopodobniej zakończą się pod koniec stycznia 2009 r.
 
Górski ocenił, że opóźnienia występujące we wdrażaniu RPO w województwie podlaskim (głównie w odniesieniu do projektów drogowych) wynikają z tych samych przyczyn, co w innych regionach kraju. Dotyczą one wprowadzonych w czerwcu tego roku przez resort rozwoju regionalnego wytycznych dotyczących oceny oddziaływania planowanych inwestycji na środowisko.
 
Jak mówił, tempo wdrażania RPO województwa podlaskiego zależy głównie od obsługi listy projektów kluczowych, która gromadzi ok. 40 proc. całego budżetu programu. W tym roku podpisano umowy wstępne na realizację 9 projektów z 26 znajdujących się na liście.
 
Zdaniem Górskiego, województwo podlaskie jako region turystyczny cierpi także na brak w RPO dobrej jakości projektów w dotyczących turystyki i tworzenia terenów inwestycyjnych. Większość projektów w obszarze turystyki to, w ocenie Górskiego, projekty sportowe, które poprawiają jakość życia mieszkańców, ale nie rozwijają potencjału turystycznego województwa i nie przyciągają inwestorów.
 
Wdrażanie RPO województwa podlaskiego jest na bardzo dobrym poziomie, biorąc pod uwagę dostępne w tym programie środki – uważa Piotr Machański z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Jeśli chodzi o liczbę ogłoszonych konkursów z RPO w poszczególnych województwach, Podlaskie zajmuje czwarte miejsce (14 konkursów) w kraju. Biorąc natomiast pod uwagę liczbę podpisanych umów lub wydanych decyzji o dofinansowaniu, plasuje się na siódmym miejscu (21 umów). (PAP) mwi/ je/ gma/

Zaloguj się Logowanie

Komentuj