29 maja 2009 r. Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych, Instytucja Wdrażająca w sektorze środowisko w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, podpisało pierwszą umowę o dofinansowanie projektu przygotowanego przez organizacją pozarządową w ramach Działania 5.1 Ochrona gatunków i siedlisk in situ Programu Infrastruktura i Środowisko.
Projekt przygotowany przez Fundację Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego (FRUG) ma na celu powstrzymanie degradacji siedlisk wysokotorfowiskowych po zaprzestaniu przemysłowej eksploatacji torfu metodą frezerową i zainicjowanie regeneracji pokrywy roślinnej o charakterze torfowiskowym (ochrona siedliska 7120 w sieci Natura 2000).
Torfowiska wysokie, na których zakończono przemysłowe wydobycie torfu odznaczają sie specyficznymi warunkami siedliskowymi (przesuszenie i murszenie pozostałości złoża torfu), które uniemożliwiają lub wybitnie utrudniają spontaniczną regeneracje roślinności torfowiskowej. Niektóre z takich obiektów są częścią obszarów chronionych i poddawane są czynnej ochronie w celu przywrócenia właściwych cech abiotycznych, biocentycznych oraz funkcjonalnych. Głównym elementem planowanego projektu jest wprowadzenie 4 gatunków roślin torfowiskowych, w tym 3 gatunków mchów torfowców: Sphagnum palutre, S. cuspidatum i S. russowii oraz wełnianki pochwowatej: Eriophorum vaginatum, na powierzchnie poeksploatacyjne pozbawione warstwy murszu. W celu zwiększenia szans zasiedlenia wyrobisk do podłoża zostanie dodany preparat zwiększający i stabilizujący wilgotność podłoża torfowego (preparat AgroHydroFel). Wszystkie gatunki wykazują się wysoką zdolnością do zasiedlania wyrobisk pokopalnianych. Planuje się też zasypanie części rowów odwadniających wyrobiska, co wzmocni działanie istniejących już zastawek piętrzących wodę.
Kwota 458 329,00 PLN czyli 85 proc. wartości wydatków kwalifikowalnych zostanie sfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Zaloguj się Logowanie