Partnerstwo publiczno-prywatne w dziedzinie robotyki

Komisja Europejska, przedstawiciele przemysłu oraz środowisk akademickich zainicjowali partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) w dziedzinie robotyki. W ten sposób chcą pomóc przedsiębiorcom w zwiększeniu ich udziału w światowym rynku – obecnie to 15,5 mld euro. Tymczasem według szacunków, do 2020 r. roczna wartość rynku robotyki usługowej może przekroczyć nawet 100 mld euro.

Przedstawiciele instytutów badawczych oraz europejskich producentów w sektorze robotyki wraz z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej, Neelie Kroes, podpisali protokół ustaleń, który jest pierwszym krokiem w kierunku uruchomienia PPP w 2013 r. Komisja jest zdania, że w przyszłości PPP wzmocni branżę robotyki w UE.

Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji ds. agendy cyfrowej, powiedziała: Silny sektor robotyki jest istotny dla przyszłej konkurencyjności Europy. Rozwój branży robotyki oznacza powstawanie nowych miejsc pracy i wzmocnienie europejskiego sektora produkcyjnego.

Robotyka jest ważnym czynnikiem wzrostu gospodarczego i konkurencyjności Europy. Dzięki stosowaniu miliona robotów przemysłowych na całym świecie tworzone są lub utrzymywane trzy miliony miejsc pracy. Europejska branża robotyki osiąga bardzo dobre wyniki, odpowiada w przybliżeniu za jedną czwartą światowej produkcji w dziedzinie robotyki przemysłowej i posiada 50 proc. udziału w rynku robotyki usługowej. Oczekuje się, że krajowy rynek robotyki oraz rynek robotyki usługowej zwiększą się w najbliższych latach o 40 proc., przy czym największy wzrost będzie miał miejsce w takich dziedzinach, jak służby ratownicze i bezpieczeństwa oraz profesjonalne usługi sprzątania. Do 2020 r. możliwe jest osiągnięcie przez robotykę usługową udziału w rynku o wartości ponad 100 mld euro rocznie.

PPP w dziedzinie robotyki ma na celu:

- opracowanie strategicznych celów dla robotyki w Europie oraz wspieranie ich realizacji;

- poprawę konkurencyjności przemysłowej Europy poprzez innowacyjne technologie w zakresie robotyki;

dostarczanie produktów i usług w zakresie robotyki, które mogłyby stanowić ważne narzędzie w rozwiązywaniu problemów społecznych w Europie;

- wspieranie tworzenia sieci kontaktów w ramach środowiska związanego z robotyką w Europie;

- promowanie europejskiej robotyki;

- docieranie do istniejących i nowych użytkowników i rynków;

- udział w opracowywaniu kierunków polityki i rozwiązywaniu problemów zagadnień etycznych, prawnych i społecznych.

Prywatni partnerzy w PPP (ze środowiska akademickiego i przemysłu) przygotowują obecnie wniosek w sprawie PPP, który ma zostać zbadany i formalnie zatwierdzony przez Komisję.

W ciągu ostatnich pięciu lat Komisja Europejska sfinansowała ponad 120 projektów badawczych w zakresie robotyki, przekazując na ten cel około 600 mln euro. Dotyczą one takich zagadnień jak rozumienie otoczenia i sytuacji, postrzeganie świata poprzez sztuczne zmysły (komputerowe przetwarzanie obrazu, technologia haptyczna) oraz zachowania fizyczne, takie jak chwytanie przedmiotów lub poruszanie się w codziennym otoczeniu. W 2010 r. światowy popyt na roboty i produkty związane z robotami wyniósł około 15,5 mld euro, w tym około 3 mld euro w Europie.

Niedawne badanie Eurobarometru na temat robotyki (zob. MEMO/12/667) wykazało, że ponad dwie trzecie obywateli UE (70 proc.) pozytywnie postrzega roboty; większość zgadza się, że roboty „są potrzebne, ponieważ mogą wykonywać prace zbyt ciężkie lub zbyt niebezpieczne dla ludzi” (88 proc.) oraz że „są one korzystne dla społeczeństwa, ponieważ pomagają ludziom” (76 proc.).

Komisja Europejska wspiera także badania w dziedzinie robotyki poprzez swoje ramowe programy finansowania badań i innowacji. Parlament Europejski i Rada omawiają obecnie wniosek Komisji dotyczący „Horyzontu 2020”. Program ten, przewidziany na lata 2014–2020, z orientacyjnym budżetem w wysokości 80 mld euro, stanowi część działań na rzecz nowego wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy w Europie. Pobudzanie i ściślejsze ukierunkowanie wysiłków UE w zakresie badań, rozwoju i innowacji jest istotnym elementem Europejskiej agendy cyfrowej.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj