Pakiet dla humanistyki

sxc.hu

© sxc.hu

Zmiana zasad odpłatności za drugi kierunek studiów, włączenie humanistyki i nauk społecznych do programu kierunków zamawianych, umożliwienie studentom wybierania przedmiotów z oferty zajęć ogólnouniwersyteckich – to tylko niektóre z propozycji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zawartych w „Pakiecie dla humanistyki”.

Jedną z propozycji jest wprowadzenie zmian w opłatach za drugi kierunek studiów – studenci od samego początku studiów na drugim kierunku będą wiedzieli czy za naukę będą musieli zapłacić, czy będą z opłaty zwolnieni. Resort nauki chce także rozszerzyć liczbę studentów zwolnionych z opłaty za drugi kierunek z 10 proc. do 20 proc. Studenci, którzy na pierwszym, podstawowym kierunku będą w 20 proc. najlepszych, uzyskają uprawnienie do bezpłatnego toku studiów na drugim kierunku. Zmiany mają szansę być wprowadzone wraz z nowelizacją ustawy o szkolnictwie wyższym. Obecnie pracuje nad nią podkomisja stała ds. nauki i szkolnictwa wyższego.

Ministerstwo proponuje też wprowadzenie przedmiotów humanistycznych jako zajęć do wyboru także na kierunkach technicznych i ścisłych. Student mógłby wybierać zajęcia w wymiarze nie większym niż 3-5 ECTS z oferty ogólnouniwersyteckiej, nie powiązanej ściśle ze studiowanym przez niego kierunkiem. Z kolei studenci kierunków humanistycznych mają być kształceni w zakresie podstaw ekonomii, informatyki, programowania, statystyki czy matematyki. Ministerstwo Nauki ogłosi też konkurs na najlepsze programy studiów uwzględniające zajęcia ogólnouniwersyteckie.

Tej wiosny Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosi również kolejną edycję rządowego programu kierunków zamawianych. Resort nauki chce, by kładły one nacisk również na rozwijanie poszukiwanych przez pracodawców tzw. umiejętności miękkich. – Wspólnie z ekspertami określimy kompetencje , których potrzebuje rynek pracy – np. komunikację, retorykę, autoprezentację. To umożliwi włączenie humanistyki i nauk społecznych w program kierunków zamawianych, na które w latach 2014-2020 rząd przeznaczy ok. 1,2 mld zł – powiedziała prof. Lena Kolarska-Bobińska.

W marcu rozpoczną się też rozmowy z grupą naukowców, którzy oceniali polskie jednostki naukowe w procesie parametryzacji. – Jesteśmy otwarci na dopracowanie zasad oceny parametrycznej jednostek naukowych w humanistyce i naukach społecznych, tak by jeszcze bardziej uwzględnić ich specyfikę – zaznaczyła prof. Kolarska – Bobińska. – Nowe zasady wypracuje Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych w konsultacji ze środowiskiem. To nie będzie decyzja ministra, ale samych naukowców – dodała minister nauki.

W przygotowanym przez MNiSW „Pakiecie dla humanistyki” znalazł się również postulat utrzymania Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki na jego obecnym poziomie finansowania.  – Zależy nam szczególnie na wieloletnich programach, co jest zgodne z postulatami środowiska. Jednocześnie humanistyka będzie finansowana z innych programów – powiedziała minister nauki.

Prof. Lena Kolarska-Bobińska będzie też wspierać pomysł wprowadzenia nauczania filozofii w liceach. Na ten temat minister nauki rozmawiała już z minister edukacji narodowej Joanną Kluzik-Rostkowską.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj