Oszczędzanie z planem na przyszłość dziecka

oszczedzanie-na-przyszlosc

Oszczędzanie z planem na przyszłość dziecka

Można planować, że pójdzie na medycynę lub informatykę. Jednak gdy przyjdzie na to czas, ostateczna decyzja będzie należeć do niego. Tak jak nie wybierze się mu zainteresowań i pomysłu na życie. Naturalne, że rodzice chcą dla podopiecznych jak najlepiej. Dlatego najlepszym prezentem, jaki można podarować młodemu dorosłemu, to wolność wyboru. I wsparcie w realizacji marzeń i założonych celów. Na stabilny start w dorosłość warto więc oszczędzać.

Lekcja przedsiębiorczości

Tym bardziej że odkładanie nawet małych kwot w długim horyzoncie czasowym może zaowocować pokaźną sumą. Przede wszystkim ważna jest systematyczność działań. Szczęśliwie, regularne oszczędzanie na przyszłość dziecka ułatwiają plany regularnego oszczędzania. Jak to działa?

Są to prostu kilku- lub kilkunastoletnie plany inwestycyjne, które zakładają regularne odkładanie na specjalnym koncie już od 100 złotych. Pieniądze te następnie są inwestowane w fundusze inwestycyjne. W ten sposób oszczędności nie tylko „czekają” na wypłatę z konta, ale także „pracują”. Tym samym, wraz z końcem obowiązywania planu oszczędzania, mamy szansę wypłacić z konta więcej, niż wpłaciliśmy! W ten sposób młody dorosły  może mieć do dyspozycji nie tylko oszczędności, ale także wypracowany zysk. Niemniej należy też wziąć pod uwagę, że inwestowanie wiązać się może również ze stratami. Dlatego tak ważny jest dobór funduszu inwestycyjnego, który będzie odzwierciedlał akceptowany przez inwestora poziom ryzyka. Można bowiem inwestować bardziej konserwatywnie np. w fundusze obligacyjne lub bardziej agresywnie w fundusze akcyjne. To cenna lekcja przedsiębiorczości.

Oszczędzanie jest proste

Dla przykładu, można założyć plan regularnego oszczędzania na edukację dziecka na 15 lat. Efekt oszczędzania można oszacować na jednym z licznie dostępnych kalkulatorów inwestycyjnych.  Kilka kliknięć wystarczy, by wyliczyć, że wpłacając na początku każdego miesiąca 330 złotych, przez 15 lat, przy założeniu 4% średniorocznej stopy zwrotu mamy szansę na ofiarowanie dziecku… ponad 81 tysięcy złotych po 15 latach! Oszczędzając w tradycyjny sposób – odkładając do skarpety – przez ten okres nie uzbiera się więcej niż niecałe 60 tys. zł.

Jak zacząć?

Należy sprawdzić oferty instytucji finansowych oferujących tego typu rozwiązania, zapoznać się z zasadami funkcjonowania konkretnego programu i szczegółami na temat kosztów. O przykładowym planie regularnego oszczędzania można dowiedzieć się więcej tutaj.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj