- Silnymi stronami Polski, stwarzającymi możliwość przeprowadzenia reform, są wysokie tempo wzrostu gospodarczego oraz napływ znacznych środków w ramach funduszy europejskich. Istniejący potencjał powinien zostać wykorzystany w możliwie najpełniejszym stopniu – napisano w raporcie OECD.
13 listopada 2008 r. minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska oraz sekretarz stanu w MRR Hanna Jahns wzięły udział w konferencji, na której zaprezentowano „Przegląd terytorialny Polski” – raport przygotowany w ramach prac Komitetu Rozwoju Terytorialnego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Dokument zawiera prezentację i ocenę obserwowanych w Polsce trendów w zakresie rozwoju regionalnego oraz wyzwań jakie stoją przed polityką w tym obszarze.
Polska została oceniona jako kraj odnotowujący jedną z najwyższych stopę wzrostu spośród krajów członkowskich OECD, stawiający politykę rozwoju regionalnego jako jeden z najważniejszych celów polityki rządu oraz posiadający szanse skorzystania ze znacznego finansowania zewnętrznego polityki rozwoju dzięki środkom z funduszy unijnych.
Podkreślono przy tym, że wysokiemu tempu wzrostu towarzyszy pogłębianie się różnic regionalnych pomiędzy wschodem i zachodem kraju, między Warszawą i resztą terytorium kraju, a także w ujęciu wewnątrzregionalnym.
Autorzy raportu zauważyli także, że wysokiemu tempu rozwoju w Polsce towarzyszy pogłębianie się różnic regionalnych pomiędzy wschodem i zachodem kraju, Warszawą i resztą Polski oraz pomiędzy regionami.
Przed prezentacją komisarz Huebner powiedziała: “Musimy wykorzystać potencjał rozwoju wszystkich polskich regionów, tak by z rosnącego dobrobytu gospodarczego skorzystać mogli wszyscy”.
Dodała również: “Wysoka mobilność zawodowa stanowi ważny czynnik warunkujący stabilność wzrostu. Musimy jednak dopilnować, by dzięki odpowiedniemu zestawowi przyjętych przez nas strategii politycznych możliwość korzystania z wzrostu gospodarczego swojego kraju mieli również obywatele, którzy decydują się nie zmieniać miejsca zamieszkania. Zarówno w Polsce, jak i w całej UE, wyzwanie polega na opracowaniu szerokiej gamy instrumentów wzrostu i osiągnięciu równowagi między rozwojem terytorialnym, społecznym i gospodarczym”.
OECD przygotowało dotychczas przeglądy nt. rozwoju terytorialnego w takich krajach UE jak: Włochy, Węgry, Czechy, Francja, Finlandia, Luksemburg oraz Portugalia. Raport jest przygotowywany w oparciu o jednolitą metodologię, co pozwala krajom członkowskim na wymianę doświadczeń w zakresie „dobrych praktyk”. (PAP/mp/)
Zaloguj się Logowanie