Jedna z poliamin tzw. spermidyna znacząco wydłuża życie komórek, a także całych organizmów – informują na łamach pisma "Nature Cell Biology" naukowcy z Austrii.
Starzenie się organizmu wiąże się z wieloma zmianami biochemicznymi zachodzącymi w komórkach ssaków. Spermidyna to związek, którego stężenie spada wraz z wiekiem w komórkach ludzi. Wiadomo, że poliamina ta jest niezbędna dla prawidłowego wzrostu i dojrzewania komórek, dotychczas nie było jasne czy spadek jej stężenia jest przyczyną czy konsekwencją starzenia organizmu.
Frank Madeo wraz z kolegami z University of Graz wykazał, że podawanie spermidyny muszkom owocowym, robakom oraz drożdżom znacząco wydłuża życie tych organizmów. Ponadto naukowcy zaobserwowali, że dodanie spermidyny do pożywki komórek układu odpornościowego hodowanych w laboratorium człowieka przedłuża życie tych komórek.
Wyniki badań autorów pracy sugerują, że spermidyna działa w komórkach i całych organizmach jako cząsteczka umożliwiająca "utrzymanie porządku". Zazwyczaj uszkodzone komórki są niszczone na drodze programowanej śmierci komórki (apoptozy), natomiast wysokie stężenie spermidyny umożliwia włączenie mechanizmu "sprzątającego" zamiast niszczącego komórki.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Zaloguj się Logowanie