Noc Naukowców – Researchers’ Night

W nocy z piątku na sobotę (26/27 września) w całej Europie odbyły się imprezy popularnonaukowe promujące dorobek badaczy pracujących na uczelniach wyższych i w instytutach badawczo-rozwojowych.

Noc Naukowców jest wydarzeniem o charakterze dydaktycznym, uroczystym a zarazem rozrywkowym. Będzie to okazja do przekonania się, że naukowcy nie są zamknięci tylko w swoich laboratoriach, ale żyją zwykłym życiem, mają swoje pasje, często bardzo interesujące – zapewniają organizatorzy wydarzenia. Na stronie internetowej http://www.nocnaukowcow.pl zamieszczono bogatą ofertę imprez i pokazów, które odbędą się w Szczecinie, Gliwicach, Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Poznaniu i Olsztynie. Nocne spotkania odbędą się również w Olecku, Ełku, Olsztynku, Tychach i Zabrzu. Bohaterowie Nocy Naukowców będą przeprowadzać eksperymenty, wyjaśniać zjawiska metafizyczne, zaproszą do wspólnej zabawy w interesującej oprawie artystycznej.
 
Projekt finansowany jest przez Komisję Europejską ze środków 7. Programu Ramowego UE. W 2007 roku nocne święto nauki odbyło się w 150 miastach Europy, gromadząc ponad 220 tysięcy uczestników.
 
Noc Naukowców będzie punktem kulminacyjnym Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki, podczas którego szczecińskie uczelnie prezentują swój dorobek i ofertę naukową. 26 września wszystkie uczelnie publiczne Szczecina otworzą swoje drzwi – mieszkańcy zostaną zaproszeni do wspólnej zabawy pod hasłem "Naukowcy są wśród nas". Do imprezy włączą się również takie instytucje jak Muzeum Narodowe czy Książnica Pomorska.
 
Na uczelniach otwarte zostaną laboratoria, gdzie bohaterowie imprezy z przymrużeniem oka wprowadzą mieszkańców miasta w tajniki swoich zawodów. Będzie okazja do sprawdzenia swoich umiejętności w doświadczeniach laboratoryjnych dla wszystkich szczecinian bez względu na wiek. Finał będzie miał miejsce przy al. Piastów 48 między budynkami Politechniki Szczecińskiej.
 
Także Poznań podczas tej magicznej nocy przeprowadzi eksperyment na skalę europejską. "Do wielkiej kolby, jaką będzie Noc Naukowców, wlejemy wiedzę, mądrość i wyobraźnię, dodamy jeszcze odrobinę zabawy, szaleństwa – sami zobaczycie co z tego wyniknie" – zachęcają organizatorzy, już po raz drugi zapraszając poznaniaków na nocne spotkania – pokazy, zwiedzanie laboratoriów, eksperymenty, warsztaty, wykłady, konkursy, koncerty. Tu również zabawa, kierowana jest do wszystkich, niezależnie od wieku. W Nocy Naukowców uczestniczą: Politechnika Poznańska, Uniwersytet Medyczny i Poznańskie Centrum Superkomputerowo- Sieciowe.{mospagebreak}
 
"Spora dawka humoru, komentarze znanych i lubianych naukowców, szalone eksperymenty i odpowiedzi na nurtujące nas od dawna pytania – czy człowiek potrafi latać, czy ludzki głos może rozbić szkło, jak pozbyć się śmieci i od czego zależy rozmiar księżyca?" – to wszystko czeka uczestników Nocy Naukowców w Gliwicach. Oprócz tego warsztaty, podczas których ręka w rękę z naukowcami będzie można napisać program komputerowy, stworzyć grę multimedialną, namierzyć obiekt latający.
 
Nie zabraknie konkursów rodzinnych. Oczy zwiedzających ujrzą tajemne miejsca – zwykle niedostępne i szczelnie zamknięte. Autorytety świata nauki zejdą na tę jedną Noc z katedr i w niecodziennej atmosferze opowiadać będą o swych podróżach, o polityce, najnowszych odkryciach w nauce…
 
"Wspólna zabawa z całą zjednoczoną Europę jest dla gliwiczan nie lada gratką a pomysł Komisji Europejskiej +bawiąc uczyć+ spotyka się z coraz większym entuzjazmem!" – podkreślają gliwiccy popularyzatorzy nauki. Dodają, że Noc Naukowców to jedna z nielicznych okazji, podczas których można przekonać nawet największych sceptyków, że nauka nie jest nudna, że można o niej opowiadać w prosty i zrozumiały dla każdego sposób.
 
Do Nocy Naukowców przyłącza się Małopolski Festiwal Nauki. Kraków, Tarnów i Nowy Sącz również nie zamierzają dać zasnąć swoim mieszkańcom.
 
Krakowscy naukowcy pozwolą na czynny udział publiczności w swych badaniach. Otwarte zostaną laboratoria, sale seminaryjne, instytuty badawcze, zwykle niedostępne dla społeczeństwa. Naukowcy wystąpią również w niecodziennych rolach – aktorów teatralnych, malarzy, filmowców, reżyserów, kolekcjonerów czy miłośników historii.
 
Wyjątkową szansą dla uczestników Nocy będzie udział w pikniku pod gwiazdami na terenie Obserwatorium Astronomicznego na Bielanach, gdzie wspólnie z astronomami, przy użyciu nowoczesnych teleskopów, będzie można podglądać życie gwiazd oraz poznać tajemnice światła i cienia.
 
Wszyscy, którzy uwielbiają rozwiązywać kryminalne zagadki z pomocą prawdziwych biegłych, używając ich narzędzi będą rozpoznawać ślady i rekonstruować przebieg wypadków, w specjalnie zaaranżowanym miejscu, oczywiście w Instytucie Ekspertyz Sądowych.
 
Na eksperymenty i doświadczenia z dziedziny fizyki, chemii, biotechnologii i szeroko pojętej mechaniki zaproszą naukowcy z Akademii Górniczo- Hutniczej, Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. W Instytucie Fizyki Jądrowej PAN szczególną atrakcją będzie możliwość zobaczenia Matroschki – fantomu ciała człowieka, który został zbudowany w ramach eksperymentu dla lotów kosmicznych. Dla najmłodszych miłośników wiedzy zostaną zorganizowane warsztaty i konkurs z nagrodami oraz imprezy towarzyszące.{mospagebreak}
 
Na tegorocznej mapie „Małopolskiej Nocy Naukowców 2008”, prócz Krakowa, zaznaczono nowe miejsce pn. „Przystanek naukowców” – Tarnów i Nowy Sącz. To tylko niektóre punkty tej najbardziej odkrywczej Nocy w roku, w którą angażują się, poza wymienionymi już uczelniami, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna, Kościół św. Piotra i Pawła oraz Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.
 
"Noc Naukowców" w Małopolsce zyskuje charakter cykliczny. W ubiegłym roku zgromadziła ponad 3 500 osób w samym Krakowie. Jak podkreślają tamtejsi naukowcy, idea wydarzenia doskonale wpisuje się w charakter miasta i regionu, postrzeganych jako centrum akademickie i naukowe południowej Polski. Magia Małopolski to nie tylko zabytki, niezwykła atmosfera i wielcy artyści, ale również niezwykłe postacie ze świata nauki, naukowcy o wielkiej renomie w kraju i za granicą, autorytety w swych dziedzinach – a na dodatek ludzie o niecodziennych zainteresowaniach.
 
Swoją ofertę naukową i edukacyjną dla mieszkańców Warmii i Mazur przygotowali także tutejsi naukowcy.
 
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie organizuje "VI Olsztyńskie Dni Nauki", których kulminacją jest "Noc Naukowców 2008". Nad imprezą pracują prodziekani wszystkich wydziałów, przedstawiciele regionalnych placówek naukowych i edukacyjnych, m.in. Muzeum Warmii i Mazur, Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego, Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, Teatru Lalek, Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN, Instytutu Rybactwa Śródlądowego, Olsztyńskiej Szkoły Wyższej, Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, MultiCentrum, Wszechnicy Mazurskiej w Olecku, Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku.
 
Szerszy dostęp dla osób ze środowisk wiejskich zapewniono poprzez wykorzystanie Internetu (strona www, blogi naukowców, współredagowanie WikiEncyklopedii Warmii i Mazur, obserwacje astronomiczne z wykorzystaniem teleskopów w Unii Europejskiej i USA za pośrednictwem Internetu), liczne audycje radiowe i telewizyjne, zorganizowanie części wydarzeń także poza Olsztynem w małych miasteczkach (Ełk, Ostróda, Giżycko, Olsztynek, Olecko). Zorganizowano bezpłatny dojazdu do Olsztyna bezpłatnymi autobusami.
 
W miejscach głównych wydarzeń urządzony będzie "Kącik europejski", w którym obok informacji o ofercie programów badawczych UE zorganizowane będą zabawy edukacyjne i konkursy. (UCZ, PAP – Nauka w Polsce, bsz)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj