Alcatel-Lucent wprowadził na rynek urządzenie 1870 Transport Tera Switch (TTS), który pomoże operatorom w sprawnym i ekonomicznym zarządzaniu coraz większym ruchem danych w sieciach szkieletowych. Ta nowatorska platforma przełączania optycznego, przeznaczona do sieci rdzeniowych, jest oparta na standardzie OTN (Optical Transport Network). Umożliwia elastyczny transport danych IP, w tym materiałów wideo, w najbardziej efektywnej kosztowo warstwie sieci, a także zwiększenie rentowności sieci poprzez uwolnienie pasma transportowego dla usług o większym znaczeniu dla operatorów. Nowy produkt oferuje ponadto innowacyjne rozwiązania, które upraszczają funkcjonowanie sieci oraz zwiększają jej skalowalność i sprawność energetyczną do najwyższego poziomu w branży.
Przełącznica Alcatel-Lucent 1870 TTS przechodzi testy u klientów i została już zamówiona przez największych operatorów telekomunikacyjnych. Jest ona kluczowym elementem rozwiązania Converged Backbone Transformation (CBT). Rozwiązanie to, przeznaczone dla optycznych sieci rdzeniowych IP nowej generacji, stanowi część architektury High Leverage Network™ — w pełni konwergentnej, skalowalnej, wielousługowej infrastruktury IP nowej generacji, która umożliwia bardziej niezawodne, wydajniejsze i tańsze dostarczanie ruchu, a jednocześnie pozwala operatorom wykorzystać sieć do generowania przychodów z zaawansowanych usług i aplikacji.
„Ciągłe zwiększanie przepustowości routera jest kosztowne i czasochłonne. Firmy potrzebują ekonomicznej infrastruktury OTN nowej generacji, która umożliwia selektywne rozpoznawanie przepływów ruchu i zarządzanie nimi w taki sposób, aby zminimalizować tranzyt przez sieć rdzeniową routera i nie dopuszczać do nieuzasadnionej eksploatacji zasobów” — powiedział Andrew Schmitt, dyrektor ds. analiz w dziale technologii optycznych firmy Infonetics. „Alcatel-Lucent 1870 Transport Tera Switch oferuje wszystkie te funkcje na jednej platformie. Wyznacza nowe standardy przepustowości, pojemności i uniwersalnego przełączania w przełącznicach optycznych. Urządzenie idealnie nadaje się do sieci, w których ma miejsce szybki wzrost ruchu IP i jest przygotowane do wymagań przyszłości. Ułatwi operatorom planowanie transformacji sieci”.
W urządzeniu Alcatel-Lucent 1870 TTS wykorzystano najnowocześniejsze układy scalone, takie jak pierwszy w branży układ Alcatela-Lucenta umożliwiający uniwersalne przełączanie z szybkością jednego terabita na sekundę (1 Tb/s) niezależnie od typów ruchu. Pierwszą wersję przełącznika można rozszerzyć do 4 Tb/s, a ponadto jest on sprzętowo przygotowany do obsługi 8 Tb/s.
{mospagebreak}„Koszty sieci rosną proporcjonalnie do ruchu, czego nie można powiedzieć o przychodach i zyskach. Operatorzy potrzebują więc sieci rdzeniowych IP, które mogą obsługiwać coraz większy ruch po najniższym możliwym koszcie” — powiedział Romano Valussi, prezes pionu technologii optycznych Alcatela-Lucenta. „Sieci te muszą również przynosić coraz większe korzyści. Nowa przełącznica Transport Tera Switch jest najbardziej inteligentną platformą przełączania optycznego dostępną na rynku. Umożliwia operatorom świadczenie wielu nowych usług przy równoczesnym obniżeniu kosztów transportu danych.”
Warto też wspomnieć, że przełącznica 1870 TTS jest ważnym komponentem rozwiązania Converged Backbone Transformation, w którym Alcatel-Lucent wykorzystał swoje doświadczenie w zakresie technologii optycznych i IP, aby ułatwić operatorom efektywne wykorzystanie zasobów sieciowych, uwolnienie pasma dla usług generujących większą wartość dodaną oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla” — dodał Valussi.
Przełącznica Alcatel-Lucent 1870 TTS oferuje wiele opcji transportu sieciowego, w tym technologie Carrier Ethernet i SONET/SDH, oraz inteligentną płaszczyznę sterującą GMPLS/ASON (Generalized Multiprotocol Label Switching/Automatically Switched Optical Network), przeznaczoną dla aplikacji generujących wartość dodaną, takich jak zaawansowane funkcje odtwarzania, wirtualizacja zasobów i automatyczna współpraca pomiędzy warstwami sieci. Urządzenie można łatwo zintegrować z istniejącymi zasobami. Zapewnia ono bezpieczny transport danych i umożliwia dynamiczne dostarczania usług w wielu warstwach transportowych, co zwiększa wydajność sieci.
Dodatkową zaletą przełącznicy 1870 TTS są liczne opcje zarządzania pasmem. Operator może elastycznie przenosić ruch tranzytowy do infrastruktury optycznej o niższym koszcie, w zależności od rodzajów usług i punktów docelowych ruchu IP. Kolejną nowatorską technologią jest „wirtualny kontener” obsługujący różne szybkości transmisji, zwany ODUFlex (optical data unit flex). Umożliwia on regulację i grupowanie ruchu między optycznym sprzętem transportowym a routerami IP ze stopniowym zwiększaniem szerokości pasma z dokładnością do 1 Gb/s. Wszystkie te funkcje poprawiają efektywność kosztową sieci, zwiększają jej odporność na awarie i upraszczają jej funkcjonowanie. Dla firmy oznacza to nie tylko oszczędność energii, miejsca i zasobów sieciowych, lecz również zmniejszenie nakładów inwestycyjnych.
Zaloguj się Logowanie