Na gdańskich fortach otwarto centrum Hewelianum

Hewelianum – urządzone na terenie XIX-wiecznych fortów centrum edukacyjne – otwarto w Gdańsku. Projekt pozwala dzieciom i młodzieży samodzielnie zgłębiać tajemnice fizyki i astronomii. Hewelianum powstało w śródmieściu Gdańska – na tyłach głównego dworca kolejowego, gdzie znajdują się, przez wiele lat zaniedbywane, miejskie fortyfikacje.

Na tym liczącym w sumie 27 hektarów pagórkowatym terenie rozlokowanych jest kilkadziesiąt różnego rodzaju murowanych obiektów – schronów, kaponier, składnic amunicji itp., powstałych głównie w XIX wieku, a służących niegdyś obronie miasta.
Przed kilkoma laty samorząd Gdańska postanowił zagospodarować zaniedbane dotąd tereny poforteczne. Otwarte właśnie Centrum Hewelianum to pierwszy etap realizacji tego projektu, finansowanego ze środków miejskich, państwowych i unijnych.
 
W ramach pierwszego etapu, który kosztował 22 mln zł, udało się zagospodarować 8 pofortecznych hektarów. Uporządkowano zieleń i przywrócono XIX-wieczny wygląd fortyfikacjom ziemnym oraz 18 różnego typu budowlom obronnym o łącznej powierzchni użytkowej 1,2 tys. metrów kwadratowych.
 
W murowanych obiektach fortecznych powstała m.in. wystawa prezentująca historię samych fortów, a w największym z nich – tzw. Kaponierze Południowej – urządzono ekspozycje poświęcone fizyce i astronomii. Częścią ekspozycji są m.in. 53 interaktywne stanowiska, na których zwiedzający mogą samodzielnie wykonywać różnego rodzaju doświadczenia fizyczne.
 
Wśród stanowisk są takie, na których można wywołać falę tsunami, zbadać, w jaki sposób fale produkują energię elektryczną, jak powstaje dźwięk, jak działa elektrownia jądrowa.
 
Na stanowiskach astronomicznych zwiedzający będą mieli możliwość obejrzenia Słońca w trójwymiarowej projekcji, zapoznania się z dawnymi i obecnymi poglądami na temat budowy Układu Słonecznego i Drogi Mlecznej, a także bardziej odległych stref kosmosu.
 
W Kaponierze znalazło się też stanowisko prezentujące wygląd wnętrza Ziemi oraz wystawa fotografii najciekawszych obiektów kosmicznych. Uzupełnieniem ekspozycji astronomicznej jest stanowisko opowiadające o patronie Centrum – urodzonym w Gdańsku astronomie Janie Heweliuszu. (AKS, PAP – Nauka w Polsce, tot/bsz)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj