Milion od września

Pierwsze nabory wniosków w ramach programu „Mój rynek” ruszyły już we wrześniu. Niektóre regiony planują jednak ogłosić konkursy dopiero w przyszłym roku. Na budowę targowiska gmina będzie mogła otrzymać do 1 mln zł. Na początku lipca br. minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiedział, że pierwsze targowiska w ramach programu „Mój Rynek” powstaną jesienią tego roku. 

Podkreślił wtedy, że dzięki nim rolnicy będą mieli szanse na dodatkowe dochody, a samorządy na nowe miejsca pracy.

Z informacji urzędów marszałkowskich, które mają wybrać projekty do dofinansowania wynika, że jesienią odbędą się dopiero nabory wniosków, a nowe miejsca handlu powstaną w większości w przyszłym roku.

Jednym z pierwszym województw, w którym wystartuje konkurs w ramach programu „Mój Rynek” jest dolnośląskie. Jak poinformowało biuro prasowe urzędu marszałkowskiego wnioski będą przyjmowane od 12 września do końca października. W puli jest prawie 13 mln zł.

Tydzień później ruszy konkurs w woj. lubuskim. – Nabór wniosków na budowę i modernizację targowisk w ramach PROW 2007-2013, z programu „Mój Rynek” przewidujemy od 19 września do 17 listopada 2011 r. – poinformowała Mirosława Dulat, rzecznik urzędu. Do beneficjentów trafi w sumie 7,6 mln zł.

Konkretnych dat naborów nie ustalono jeszcze m.in. na Podlasiu i Mazowszu. Jednak jak zapowiada Jadwiga Bogucka-Skorochodzka, wicedyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Podlaskim Urzędzie Marszałkowskim, konkurs zostanie ogłoszony najprawdopodobniej we wrześniu. Według rzeczniczki Marty Milewskiej na Mazowszu nabór ruszy za około miesiąc.

Województwa wielkopolskie, zachodniopomorskie, podkarpackie i opolskie przewidują uruchomienie programu „Mój Rynek” w IV kwartale br.

Przygotowania do konkursu trwają też na Pomorzu i w woj. kujawsko-pomorskim. – Na razie zwróciliśmy się do potencjalnych beneficjentów z zapytaniem o zainteresowanie konkursem oraz planowanym terminem uzyskania wymaganych pozwoleń na budowę – wyjaśnia Małgorzata Pisarewicz, rzecznik UM woj. pomorskiego.

Do tej pory na Pomorzu zainteresowanie konkursem wyraziło tylko 14 gmin. – Możliwe jest zatem, że cała alokacja zostanie postawiona do dyspozycji beneficjentów już w I konkursie – dodaje Pisarewicz. Chodzi o ponad 10,6 mln zł.

Środki na budowę i modernizację targowisk w ramach programu „Mój rynek” mają pochodzić z PROW 2007-2013 z działania „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej”. Dotacja na budowę targowiska będzie mogła wynieść do 1 mln zł. Będą się o nią mogły ubiegać gminy i związki gminne.

Dofinansowanie będzie jednak przyznawane tylko na targowiska usytuowane w miejscowościach liczących do 50 tys. mieszkańców.

W sumie w ramach programu „Mój rynek” ma powstać 80 nowych targowisk, a kolejne 200 istniejących ma być wyremontowanych. Na realizację programu ministerstwo rolnictwa przeznaczyło 70 mln euro.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj