Regionalne Centrum Turystyki Biznesowej przy Hali Stulecia we Wrocławiu między 13 a 15 czerwca było miejscem spotkania kilkudziesięciu naukowców i przedsiębiorców z całego świata, zajmujących się tematem wykorzystania metali ziem rzadkich w rozwoju nowoczesnych technologii. Od poniedziałku do środy uczestnicy wydarzenia z Europy, Japonii, Brazylii i Izraela prowadzili wykłady o tych wyjątkowych surowcach.
Organizatorzy konferencji stworzyli forum do dyskusji nad aktualnym stanem badań, zasobach, właściwościach oraz wykorzystaniem metali ziem rzadkich. Te surowce o specyficznych właściwościach optycznych i magnetycznych są wykorzystywane w procesie wytwarzania wielu przedmiotów codziennego użytku. Znajdują zastosowanie przy produkcji katalizatorów samochodowych, są używane przy tworzeniu laserów i wzmacniaczy optycznych, wpływają na miniaturyzację przenośnych odtwarzaczy muzycznych, a także spełniają istotną rolę w urządzeniach produkujących zieloną energię, takich jak np. panele słoneczne.
Przewodniczącymi konferencji byli: Prof. Mirosław Miller (Wrocławskie Centrum Badań EIT+), Prof. Wiesław Stręk (Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN), Prof.Eugeniusz Zych (Uniwersytet Wrocławski). Tematyka wydarzenia obejmowała najbardziej aktualne zagadnienia naukowe związane z ziemiami rzadkimi. Na czas trwania konferencji zaplanowano trzy sesje tematyczne, z których każda poprzedzona została godzinnym wykładem plenarnym wiodącego w danej dziedzinie naukowca. Do Wrocławia przybyli wybitni eksperci, od lat specjalizujący się w badaniu metali ziem rzadkich, m.in. prof. Jorma Holsa – uznany na świecie ekspert w zakresie tzw. materiałów fosforyzujących. Obecni byli także prof. Georges Boulon – specjalista od budowy i zastosowania laserów medycznych i militarnych wykorzystujących lantanowce czy prof. Renata Reisfeld – ekspert z dziedziny materiałów luminescencyjnych, poprawiających konwersję światła słonecznego na energię elektryczną.
Według prof. Mirosława Millera, szefa Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, konferencja Remat’11 stanowiła doskonałą okazję do nawiązania międzynarodowych kontaktów badawczych i handlowych, co w obliczu światowego kryzysu wywołanego przez Chiny – lidera na rynku metali ziem rzadkich – ma ogromne znaczenie.
Przeważający procent światowych złóż znajduje się obecnie pod kontrolą Chin. Pekin dyktuje warunki na rynku tych wyjątkowych surowców. W tym momencie nie ma alternatywnych materiałów, które mogłyby je zastąpić i o tym musimy pamiętać. Ze względu na niezastąpioną rolę metali ziem rzadkich w globalnej gospodarce, konferencja miała służyć między innymi wywołaniu dyskusji na temat uniezależnienia się od dominacji Pekinu.
Na zakończenie konferencji naukowcy i biznesmeni podpisali list intencyjny, skierowany do rządów na całym świecie, zawierający propozycje działań, które mają pomóc w zwalczeniu rosnącego kryzysu.
W podejmowaną na konferencji tematykę doskonale wpisują się misja i obszary działalności Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Instytucja realizuje bowiem projekt infrastrukturalny pod nazwą Dolnośląskie Centrum Materiałów i Biomateriałów (DCMiB), który zakłada utworzenie w ramach Kampusu Pracze nowego centrum naukowo-badawczego, składającego się z nowo wybudowanych laboratoriów oraz zrewitalizowanego, zabytkowego kompleksu budynków na Praczach Odrzańskich. Pozwoli to na stworzenie nowoczesnego centrum wiedzy o ziemiach rzadkich. Centrum naukowo-badawcze stanie się w przyszłości miejscem skupienia światowej klasy naukowców i badaczy metali ziem rzadkich. Wykorzystanie najnowszych osiągnięć i wyników badań nad lantanowcami umożliwi nawiązanie partnerskich relacji pomiędzy światem nauki i biznesu.
Lokalnymi organizatorami REMAT’11 we Wrocławiu byli: Wrocławskie Centrum Badań EIT+, Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu, Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, Wydział Chemii Politechniki Wrocławskiej i Wydział Inżynierii Ekonomicznej Przemysłu Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Centrum Badawczo-Rozwojowe KGHM Cuprum. Złotym sponsorem wydarzenia był KGHM Polska Miedź S.A.
Copyright © Alexandrite Group
Zaloguj się Logowanie