Microsoft inicjuje Światowy Dzień Walki z Piractwem

Firma Microsoft zorganizowała Światowy Dzień Walki z Piractwem, w trakcie którego zostało zainicjowanych kilkanaście programów edukacyjnych oraz akcji służb państwowych w 49 krajach świata, w tym w Polsce. W ramach działań podjętych w naszym kraju, Koalicja Antypiracka we współpracy m.in. z firmą Microsoft kontynuuje drugi etap kampanii „Bądź oryginalny”, skierowanej do szkół ponad podstawowych. Celem akcji, na którą złożą się spotkania zorganizowane dla około 1000 uczniów, jest przybliżenie młodzieży zagrożeń związanych z korzystaniem z nielegalnych utworów i oprogramowania.

W ramach działań prowadzonych w Polsce, w październiku 2008 roku Koalicja Antypiracka wraz z firmą Microsoft kontynuuje drugi etap kampanii edukacyjnej „Bądź oryginalny”, skierowanej do młodzieży szkół ponadpodstawowych. W ciągu dwóch ostatnich miesięcy br. planowane są spotkania dla około 1000 uczniów. Ich celem jest przybliżenie młodzieży zagrożeń związanych z piractwem internetowym. Polski oddział Microsoft konsekwentnie wspiera też działania prawne wszczęte przez służby ścigania i polskie Ministerstwo Finansów przeciwko osobom oskarżanym o udostępnianie pirackich wersji oprogramowania Microsoft za pośrednictwem sieci P2P (peer-to-peer). Podczas dochodzeń wykryto również nielegalne pliki z muzyką i filmami.
22 października polski oddział Microsoft zorganizował specjalistyczne seminarium dla ekspertów dotyczące identyfikacji wysokiej jakości podróbek oprogramowania. Wzięli w nim udział biegli sądowi i przedstawiciele organów ścigania z całego kraju. „Seminarium było odpowiedzią na coraz częściej ujawniane przypadki dystrybucji podróbek. Specjaliści z Irlandii przekazali nam bardzo potrzebne informacje i materiały, które pozwolą na bardziej skuteczne zwalczanie tego szkodliwego i niebezpiecznego procederu” – powiedział Krzysztof Janiszewski z polskiego oddziału Microsoft. „Oszukani nabywcy podróbek mogą szukać pomocy w ramach Usługi Identyfikacji Produktu – po spełnieniu określonych warunków mogą liczyć na oryginalny produkt w zamian za falsyfikat”. Więcej informacji można znaleźć pod adresem http://www.microsoft.com/poland/piratnie/pid/default.mspx
 
Celem Światowego dnia Walki z Piractwem jest walka ze zorganizowanym handlem nielegalnym oprogramowaniem. Programy zainaugurowane w ramach inicjatywy obejmują kampanie, których celem jest budowanie świadomości dotyczącej praw własności intelektualnej, współpracę z partnerami handlowymi, organizowanie for edukacyjnych, szkolenia dla służb poszczególnych państw oraz podejmowanie nowych kroków prawnych przeciwko osobom podejrzewanym o fałszerstwa i piractwo komputerowe.
 
Działania te są elementem strategii firmy Microsoft, w ramach której firma współpracuje z różnorodnymi społecznościami, agencjami rządowymi i służbami państwowymi na całym świecie w celu zapewnienia ochrony klientom i partnerom oraz promowania wartości majątku intelektualnego jako czynnika pobudzającego innowacyjność.
 
„Ogólnoświatowy handel podrabianym oprogramowaniem stanowi zagrożenie dla konsumentów, przedsiębiorców oraz całej gospodarki. Powstrzymanie fałszerzy i piratów na całym świecie będzie możliwe tylko dzięki globalnej współpracy między agencjami rządowymi a sektorem prywatnym. Celem tej współpracy jest zarówno szerzenie wiedzy na temat wartości majątku intelektualnego, jak i podejmowanie działań prawnych przeciwko handlowi nielegalnymi produktami” – powiedział Guy Sebban, sekretarz generalny Międzynarodowej Izby Handlu.

Powszechne zagrożenie, wspólna odpowiedź
Na ponad jednej trzeciej komputerów osobistych na świecie zainstalowane jest oprogramowanie pirackie, nielegalne lub nie posiadające licencji. Przedsiębiorstwa działające zgodnie z prawem ponoszą wskutek szeroko rozpowszechnionego piractwa znaczne straty. W 2007 r. straty gospodarcze z tego tytułu w skali całego świata oszacowano na 50 miliardów USD*. Zorganizowane grupy przestępcze wykorzystują najnowsze zdobycze technologiczne do produkowania i rozpowszechniania fałszywego oprogramowania. Bez wątpienia można zatem stwierdzić, że piractwo i fałszerstwo to realne i rosnące zagrożenie dla innowacyjności i własności intelektualnej. Podejmując walkę z tymi przestępczymi działaniami, Microsoft przyczynia się do wyrównania szans legalnych sprzedawców narażonych na spadek obrotów z powodu rozpowszechnienia nielegalnej sprzedaży oprogramowania, jak również dba o konsumentów, którzy otrzymują pełnowartościowe, licencjonowane, autentyczne produkty Microsoft.

Ochrona klientów
Firma Microsoft zajmuje się nie tylko długoterminowym, szkodliwym wpływem piractwa na gospodarkę i działalność firm przestrzegających prawa, ale też wynikającymi z tego zagrożeniami dla klientów. Nielegalne oprogramowanie naraża konsumentów na kontakt z wirusami, robakami i innymi zagrożeniami, takimi jak programy szpiegujące (spyware) i konie trojańskie. Nielegalne programy nie rzadko zawierają destrukcyjny kod oraz dodatkowo często nie działają prawidłowo. Może to prowadzić do poważnych problemów, takich jak obniżenie poziomu bezpieczeństwa i utrata danych firmy oraz jej reputacji. Samo usunięcie skutków działania destrukcyjnego kodu wprowadzonego do stacji roboczych może pochłonąć tysiące dolarów. Program Microsoft Genuine Software Initiative (inicjatywa firmy Microsoft na rzecz legalnego oprogramowania) ma pomóc firmom i klientom rozpoznać nielegalne oprogramowanie oraz unikać zagrożeń, jakie ono powoduje. Klienci mogą np. skorzystać z internetowych narzędzi do sprawdzania legalności systemu Microsoft Windows i pakietu Microsoft Office. Jeśli oprogramowanie okaże się nielegalne, klienci otrzymają informację o tym, co mogą zrobić, aby uzyskać legalną wersję danego programu. (red)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj