Ułatwienia dla kandydatów ubiegających się o mandat europarlamentarzysty w innym kraju członkowskim niż rodzimy – nie będą już musieli udowadniać, że nie zostali pozbawieni biernego prawa wyborczego. – Udział w wyborach do PE to jeden z najważniejszych sposobów wyrażania poglądów przez obywateli w UE – przypomina wiceprzewodnicząca KE Viviane Reding.
W wyniku głosowania w sprawie wniosku Komisji Europejskiej w Parlamencie Europejskim obywatele UE zamieszkujący w innym państwie członkowskim uzyskają możliwość łatwiejszego kandydowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 r. Posłowie do Parlamentu Europejskiego przyjęli ten wniosek zdecydowaną większością głosów (618 głosów za, 23 głosów przeciw, 14 posłów wstrzymało się od głosu).
Omawiany projekt legislacyjny ma na celu uproszczenie procedur kandydowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego przez obywateli UE niebędących obywatelami danego państwa w drodze zmiany istniejących przepisów (dyrektywa 93/109/WE). Jest to jedna z inicjatyw Komisji, których celem jest wspieranie i ułatwianie udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Po zatwierdzeniu wniosku przez Parlament Europejski oczekuje się przyjęcia go przez Radę jeszcze przed końcem 2012 r.
- Uczestniczenie w wyborach do Parlamentu Europejskiego jest jednym z najważniejszych sposobów wyrażania poglądów przez obywateli w UE – stwierdziła wiceprzewodnicząca Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości. – Każdy obywatel UE posiada czynne i bierne prawo wyborcze w wyborach do Parlamentu Europejskiego, niezależnie od tego, czy mieszka on w swoim kraju pochodzenia, czy w innym państwie członkowskim UE. Zaproponowaliśmy tę reformę, by umożliwić obywatelom UE korzystającym z prawa do swobodnego wyboru miejsca zamieszkania na terenie całej Unii korzystanie również z demokratycznych praw w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
W sprawozdaniu na temat obywatelstwa UE – 2010 r. Komisja poruszyła kwestię ciągłego spadku frekwencji w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz podkreśliła potrzebę ułatwienia udziału obywateli UE w wyborach. Uproszczenie procedur kandydowania w wyborach w państwie członkowskim miejsca zamieszkania przez obywateli UE będących obywatelami innego państwa członkowskiego jest jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu.
Komisja współpracuje również z państwami członkowskimi, by zapewnić obywatelom UE, mieszkającym w państwie członkowskim innym niż ich własne, uczestniczenie w wyborach do Parlamentu Europejskiego na takich samych warunkach, jak obywatele danego państwa, zgodnie z prawem UE (działanie 18 w sprawozdaniu na temat obywatelstwa UE).
Dyrektywa 93/109/WE określa zasady umożliwiające obywatelom UE wykonywanie prawa głosowania i kandydowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego w państwie członkowskim zamieszkania. W 2006 r. Komisja Europejska zaproponowała zmianę tej dyrektywy w celu uproszczenia procedury dla kandydatów startujących w wyborach w innym państwie członkowskim niż ich własne, oraz w celu zreformowania mechanizmu zapobiegania przypadkom podwójnego głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ponieważ państwa członkowskie nie były w stanie osiągnąć jednomyślności co do ustaleń dotyczących podwójnego głosowania, negocjacje w sprawie wniosku zostały w 2008 r. zawieszone.
Z inicjatywy Komisji w październiku 2011 r. podjęto ponownie dyskusję, która koncentrowała się wokół głównego aspektu wniosku, tzn. uproszczenia procedur w zakresie biernego prawa wyborczego dla obywateli UE będących obywatelami innego państwa członkowskiego. W szczególności kandydaci nie będą już zobowiązani do powrotu do swojego rodzimego państwa członkowskiego w celu uzyskania zaświadczenia stwierdzającego, że nie zostali oni pozbawieni biernego prawa wyborczego. Zamiast tego, składając wniosek o kandydowanie w wyborach w państwie członkowskim miejsca zamieszkania, będą oni musieli jedynie złożyć oświadczenie o tej treści, zaś ciężar dowodu przejdzie na organ wyborczy państwa członkowskiego miejsca zamieszkania.
Osiągnięto już porozumienie w Radzie (na szczeblu Komitetu Stałych Przedstawicieli), a obecnie trwają ponowne konsultacje z Parlamentem Europejskim (po konsultacjach, jakie odbyły się w sprawie pierwotnego wniosku w 2007 r.).
Zaloguj się Logowanie