![]() |
Najniższe bezrobocie, najwyższe zarobki w kraju – tak Warszawa radzi sobie z kryzysem. Warszawa może poszczycić się najniższym w kraju bezrobociem na poziomie 2,8 proc., co oznacza, że bez pracy pozostaje 31 tysięcy osób w wieku produkcyjnym. Na drugim miejscu jest Poznań, w którym pracy nie ma 3,1 proc. mieszkańców, a kolejne miejsca zajmują Katowice i Sopot ze wskaźnikiem 3,2 proc.
|
Przy średniej krajowej, która sięga 12 proc., rynek pracy w tych miastach jest atrakcyjny nie tylko dla ich mieszkańców. Do stołecznych pracodawców płyną dziennie tysiące aplikacji z każdej części kraju. Pozycję Warszawy wzmacniają też inwestycje związane z przygotowaniami do EURO 2012. Stolica jest, według jej władz, liderem w pozyskiwaniu funduszy unijnych i największym beneficjentem pomocy spośród wszystkich miast Europy Środkowo-Wschodniej.
Codziennie do Warszawy dojeżdżają też tysiące pracowników z podwarszawskich miejscowości, a także z dużych miast, takich jak Łódź, Radom, Płock czy Skierniewice. Unia Metropolii Polskich szacuje liczbę osób codziennie dojeżdżających do pracy w Warszawie na ponad 500 tys. Jak wynika z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego, aż co czwarty polski pracownik najemny pracuje w innej gminie niż ta, w której mieszka. Głównymi powodami zwiększonej mobilności zawodowej Polaków, to brak znalezienia pracy w miejscu zamieszkania oraz zarobki.
Zaloguj się Logowanie