Jest pierwsze centrum badawczo-rozwojowe

Status centrum badawczo-rozwojowego nadał wicepremier minister gospodarki Waldemar Pawlak Instytutowi Innowacji i Społeczeństwa Informacyjnego w Warszawie. Status taki mogą otrzymać takie firmy, które w rocznych przychodach mają co najmniej 20-proc. udział sprzedaży własnych usług badawczo-rozwojowych.

 

"Mam nadzieję, że nowe rozwiązania – zmniejszenie z 50 proc. do 20 proc. udziału – będą sprzyjały polskim firmom" – powiedział Pawlak. "Do tej pory nie opłacało się wykazywanie nakładów na badanie i rozwój. Teraz można powiedzieć, że dla firm, które się zajmują badaniami i rozwojem Polska jest specjalną strefą ekonomiczną, która pozwala zachować zyski i przeznaczyć je na rozwój i badania" – dodał.
 
Instytut Innowacji i Społeczeństwa Informacyjnego to spółka, która jest centrum badawczo-rozwojowym Grupy ABG SA – podał prezes firmy Marek Janiec. Zajmuje się teleinformatyką m.in. w administracji publicznej, ochronie zdrowia.
 
W 2008 r. złożono 11 wniosków o nadanie statusu centrum badawczo- rozwojowego. W najbliższym czasie kolejne trzy projekty zostaną ocenione pozytywnie – zapowiada resort gospodarki. Kolejne dwa mają otrzymać negatywną decyzję ze względu na zbyt niski (poniżej 20 proc.) udział sprzedaży własnych usług w przychodach. Jeden z wniosków już odrzucono ze względów formalnych, a co do innego wydano decyzję negatywną. Pozostałe wnioski są obecnie analizowane. (AGO, PAP – Nauka w Polsce, kap)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj