Jakie języki obce są poszukiwane na rynku pracy?

© gettyimages

Gettyimages

Nauka języka obcego wymaga zwykle dobrej motywacji. Lepsze zarobki, wyższe stanowisko lub dostanie się do wymarzonej firmy na pewno mogą ją budować. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyzję o nauce języka obcego opiera właśnie o analizę rynku pracy.

Nie jest jednak ona tak łatwa, jakby się mogło to wydawać. Rozpoczęcie nauki na zasadzie: “byle się nauczyć a, potem się zobaczy” zwykle nie kończy się sukcesem. Po pierwsze, nie jest to zbyt precyzyjny cel. Po drugie, warto mieć plan na karierę już w momencie rozpoczęcia nauki. Wtedy nie przeżyjemy rozczarowania, jeśli po dwóch latach nauki egzotycznego języka nie będziemy mogli znaleźć pracy, bowiem nie ma zapotrzebowania na takich specjalistów.

 

Poruszając ten temat, warto zbadać, jakie języki są najbardziej cenione na rynku pracy. W przypadku niektórych branż, znając język niderlandzki lub norweski, możemy liczyć na pensję o tysiąc lub dwa tysięcy wyższe, niż bazowa stawka na rynku. Wynagrodzenie rośnie wraz z posiadanym wykształceniem i rozwijaniem kompetencji językowych. Osoba, która kilka lat pracuje w obsłudze klientów zagranicznych, o ile nie jest to język angielski, może oczekiwać satysfakcjonującego wynagrodzenia.

Kilka słów o języku angielskim

Jeśli planujesz naukę języka angielskiego pod kątem kariery zawodowej, możesz poczuć się lekko rozczarowany faktem, że obecnie dla wielu pracodawców jego minimum komunikatywna znajomość to warunek konieczny. Bez znajomości angielskiego trudno dostać pracę w niektórych branżach: turystyce czy IT.

 

Mimo wszystko angielski, zwłaszcza biegły, nadal stanowi przepustkę do wyższych stanowisk, zwłaszcza, że obecnie bez problemu można znaleźć pracę w międzynarodowych korporacjach, oferujących współpracę z ludźmi z całego świata. Angielski to także świetna opcja dla specjalistów, którzy chcą pracować zdalnie.

Jakie języki, oprócz języka angielskiego, pożądane są przez pracodawców?

Tutaj należy się słowo wyjaśnienia – jeśli Twoim marzeniem jest nauczenie się irlandzkiego lub narzecza z amazońskiej dżungli, to nie kieruj się poniższą listą. Ścieżki kariery potrafią być zaskakujące i nie jest powiedziane, że z takim wpisem w CV nigdy nie znajdziesz pracy. Duże znaczenie ma posiadane wykształcenie, doświadczenie oraz entuzjazm.

 

Niewątpliwie jednak są języki, które gwarantują wysokie zarobki. Należą do nich przede wszystkim języki skandynawskie. Znajomość duńskiego, szwedzkiego lub norweskiego, choć nie jest zbyt często spotykaną umiejętnością. Jeśli więc chcesz się uczyć języka pod kątem wysokich zarobków – tutaj zostaniesz doceniony. Wielu polskich przedsiębiorców współpracuje z firmami z tamtej części Europy.

 

Bardzo popularnymi językami jest także niemiecki i francuski. Specjaliści ze znajomością tego pierwszego znajdą pracę praktycznie w każdym mieście. Jeśli chcesz podciągnąć swoją wiedzę z tego języka, warto sprawdzić kursy ESKK z niemieckiego. Podobnie jest także z francuskim, którego popularność od lat jest na stałym poziomie.

 

Rosnący trend zauważyć można, jeśli chodzi o język rosyjski. Przez kilkanaście lat jego znajomość nie wydawała się specjalnie przydatna, kojarząc się ze słusznie minionym czasami. Jednak współpraca gospodarcza z Rosją, Białorusią lub Ukrainą sprawia, że specjaliści z biegłą znajomością rosyjskiego są cenieni.

 

Pracodawcy są skłonni także zatrudniać osoby z komunikatywnym hiszpańskim. Nie ma się co dziwić, język ten należy do najczęściej używanych na świecie. Podobnie jest z chińskim – osoby, które go znają nie muszą się obawiać bezrobocia

Zaloguj się Logowanie

Komentuj