Były, główny ekonomista MFW oraz profesor ekonomii na University of Chicago Booth School of Business, Raghuram Rajan bada stan pokryzysowej ekonomii oraz wzywa do wzmocnienia systemu zabezpieczeń społecznych.
Bank Rezerwy Federalnej Kansas City corocznie organizuje w Wyoming konferencję dla przedstawicieli banków centralnych oraz wybitnych ekonomistów – Jackson Hole Conference. W 2005 roku – była to ostatnia edycja, w której uczestniczył legendarny Alan Greenspan – Raghuram Rajan, wówczas główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego, wygłosił niepokojącą przemowę, ostrzegając, iż dopuszczają oni do zbyt wielkiego ryzyka.
Według Rajana łatwy dostęp do kredytów, złożoność niektórych produktów inwestycyjnych oraz brak zaufania do rynku międzybankowego to solidna podstawa do potężnego krachu finansowego. Wtedy ta przepowiednia została zignorowana, a nawet silnie skrytykowana. Dwa lata później nadszedl kryzys finansowy. W artykule ze stycznia 2009 The Wall Street Journal ponownie przedstawił prorocze wystąpienie Rajana.
W swojej najnowszej książce FAULT LINES: How Hidden Fractures Still Threaten the World Economy (“Na linii uskoku: o ukrytych „peknieciach”, które wciąż zagrażają światowej gospodarce”) Raghuram Rajan, były główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego (2003-2007) twierdzi, iż winą za kryzys należy obarczyć poważne błędy w zarządzaniu międzynarodową gospodarką (nie tylko – chciwych bankierów), a także ostrzega, iż potencjalnie czeka nas o wiele bardziej miażdżący kryzys, jeśli błędy te nie zostaną naprawione. Czy możemy po raz drugi go nie posłuchać?
Rajan ukazuje, jak brak równości w skali krajowej, jak i międzynarodowej (szegónie jeśli chodzi o rowność w zarobkach) doprowadził nas na skraj finansowej przepaści. Profesor śledzi pogłębiające się rysy w światowym systemie, aż nadto zależnym od amerykańskiej konsumpcji, która w założeniu miałaby napędzać światową gospodarkę i powstrzymać globalny zastój. Mowa o systemie amerykańskim, w którym liberalna sieć zabezpieczeń społecznych, stworzyła ogromną presję w celu utrzymania dynamicznego tworzenia miejsc pracy. Dla przykładu, ubezpieczenie zdrowotne obejmuje jedynie osoby mające stałe zatrudnienie. O systemie, w którym amerykański sektor finansowy, z wypaczonym systemem bodźców, jest krytycznym – i niestabilnym – ogniwem łączącym zbytnio stymulowaną Amerykę z niezbyt oddającą się konsumpcji resztą świata. Rajan ostrzega, iż nasze dotychczasowe reakcje na kryzys finansowy niewiele zdziałały w kierunku usunięcia drzemiących problemów, a co za tym idzie – narażają nas na kolejne finansowe trzęsienie ziemi.
FAULT LINES: How Hidden Fractures Still Threaten the World Economy, autor: Raghuram G. Rajan
Zaloguj się Logowanie