.jpg) |
U progu 2009 roku stoimy przed swoistym wyzwaniem cywilizacyjnym, jeżeli chodzi o rozwój społeczeństwa informacyjnego w Polsce – podkreśla. „Strategia rozwoju społeczeństwa informacyjnego do roku 2013” wskazuje, jakie zadania w perspektywie najbliższych lat są konieczne do zrealizowania. Strategia, zatwierdzona 23 grudnia przez Radę Ministrów, odnosi się do priorytetów w trzech obszarach:
|
człowiek, gospodarka, państwo. Dokument będzie podlegał corocznej ocenie i w razie potrzeb będzie aktualizowany.
Jak poinformował w czwartek, podczas spotkania w Business Centre Club, wiceminister Witold Drożdż, MSWiA jest w trakcie przygotowywania planu operacyjnego, czyli konkretnych działań, które zostaną przeprowadzone w celu realizacji Strategii. Podkreślił, ze sytuacja Polski w obszarze budowania społeczeństwa informacyjnego, w porównaniu do innych państw, „nie napawa dumą”.
„Fakt, że Strategia została zatwierdzona przez Radę Ministrów, podpisana przez premiera to może symboliczne wydarzenie, ale pokazujące, że w coraz większym stopniu uświadamiamy sobie, przed jak dużymi wyzwaniami stoimy, biorąc pod uwagę wymiar konkurencyjności między polską gospodarką, a gospodarkami innych krajów” – powiedział wiceminister.
Dodał, że przedstawiciele Komisji Europejskiej zachęcają nas do intensywnych działań, mówiąc z kolei o konkurencyjności w relacjach między Europą a Ameryką, Azją, gdzie nowe technologie są dynamicznie wykorzystywane.
Podczas prezentacji założeń Strategii, Witold Drożdż podkreślił, że wykorzystanie nowych technologii bardzo głęboko wchodzi w nasze życie codzienne. To powoduje, że pewne grupy społeczne stoją przed realną groźbą wykluczenia cyfrowego.
Jeżeli w ciągu kilku najbliższych lat nie uda się zrealizować projektów, które będą przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu, to w perspektywie lat kilkunastu staniemy przed bardzo poważnym problemem społecznym. Będziemy mieć część społeczeństwa, która jest dobrze wykształcona, potrafi korzystać z nowych technologii oraz część wykluczoną, która z tych technologii nie będzie umiała korzystać.
Obecnie, według różnych badań, w Polsce przynajmniej kilkanaście procent społeczeństwa jest zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. Są to osoby o najniższych dochodach, mieszkające poza terenami zurbanizowanymi.
W zapobieganiu wykluczeniu cyfrowemu pomóc mają środki unijne, które są do wykorzystania np. w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 8.3. Gminy mają do wykorzystania kilkaset milionów euro, dzięki którym będą mogły finansować dostęp do internetu, zakup sprzętu, szkolenia.
„Z mojego punktu widzenia, kluczowe w Strategii są dwa aspekty: operacyjny i społeczny” – powiedział wiceminister. Jak wyjaśnił, pierwszy dotyczy sprawnego uruchomienia usług administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, czyli mitycznej już e-administracji, ale z pełną świadomością tego, że e-administracja to nie jest prosta informatyzacja funkcjonowania urzędów. {mospagebreak}„To jest takie usprawnienie funkcjonowania administracji z wykorzystaniem nowych technologii, które służy obywatelom i przedsiębiorcom. I tutaj pierwszy etap mamy częściowo za sobą, przy okazji prac nad pakietem zmian przygotowywanym przez Ministerstwo Gospodarki i upraszczania procedur. Wiele sytuacji, w których dochodzi do kontaktów obywateli, przedsiębiorców z administracją zostanie uproszczonych. Drugi etap to wykorzystanie nowych technologii jako alternatywnego sposobu kontaktów z urzędem. Ważne są więc usługi oraz to, kto z tych usług będzie korzystał” – podkreślił Drożdż .
Jednak do sprawnego korzystania z e-administracji niezbędne jest dokończenie procesu modernizacji rejestrów publicznych, udostępnianie danych z tychże rejestrów dla wszystkich instytucji publicznych, które są dla obywateli i przedsiębiorców partnerami w załatwianiu różnych spraw .
„Dlatego, kiedy pojawia się pytanie, jaka e-usługa zostanie udostępniona 1 stycznia, a jaka 1 kwietnia, jest bardzo trudno na nie odpowiedzieć, ponieważ musimy najpierw stworzyć podwaliny do korzystania z tych usług” – zaznaczył Drożdż.
Dodał, że w ramach projektu ePUAP została stworzona witryna, za pomocą której będzie możliwość korzystania z usług administracji publicznej. „Jest tu oczywiście jeszcze wiele do zrobienia, przewidziana jest dalsza część projektu, musimy mieć jednak świadomość tego, że jesteśmy na początku tej drogi, którą przykładowo Niemcy, czy Estończycy pokonywali 10 lat temu” – powiedział.
Zdaniem wiceministra kolejnym bardzo ważnym aspektem Strategii jest jej wymiar społeczny. „Strategia adresuje pewne pomysły, działania do wszystkich obywateli, jednak kładzie nacisk na dwie grupy społeczne. Pierwszą z nich jest młodzież, czyli naturalny motor napędowy państwa, gospodarki. Młodzież jest również najlepiej obeznana z nowymi technologiami i potrafi je wykorzystywać. Poza tym młodzi nie mają czasu i chcą załatwiać sprawy przy pomocy swojego komputera” – wyjaśnił.
Druga priorytetowa grupa społeczna to osoby starsze, które zdaniem wiceministra z nowymi technologiami radzą sobie ze zmiennym szczęściem, choć nie należy generalizować. „Podobnie jak w innych państwach, w Polsce dostrzegamy w tej grupie wielki potencjał. Są to osoby z dużym doświadczeniem życiowym. Przy pomocy nowych technologii seniorzy mogliby dzielić się nim z młodszymi pokoleniami. Są to też osoby, które z różnych powodów potrzebują tych technologii do komunikacji z najbliższymi, przyjaciółmi, z instytucjami. Dlatego myśląc o e-administracji myślimy szczególnie o tych dwóch grupach” – mówi Witold Drożdż.
Jak podkreślił, mamy przed sobą projekty, które będą trwały dwa, trzy, a nawet cztery lata. Już w ubiegłym roku zostały zainicjowane projekty w ramach PO IG 7 osi priorytetowej. Jest to osiemnaście projektów realizowanych przez urzędy centralne, ministerstwa. Te bardziej zaangażowane są realizowane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.{mospagebreak} Przykładowo – MSWiA realizuje projekt pl.ID, dotyczący elektronicznego dowodu osobistego, który będzie wydawany obywatelom po roku 2011. W projekcie jest zawarty pomysł umieszczenia w dowodach podpisu elektronicznego, który nieodpłatnie będzie wydawany obywatelom, aby mogli korzystać z e-administracji. Jak wyjasnił Drożdż, będą to usługi leżące w gestii różnych resortów np. Ministerstwa Finansów w zakresie e-deklaracji, Ministerstwa Pracy w zakresie pomocy społecznej, resortu zdrowia w zakresie informatyzacji służby zdrowia.
„W tych różnych projektach będą powstawać kolejne segmenty e-administracji. Niezbędny jednak jest mechanizm identyfikacji obywatela, czyli sprawdzony w innych państwach podpis elektroniczny w dowodzie osobistym” – uważa wiceminister. Projekt ustawy o podpisach elektronicznych, który to ma umożliwić, został przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki. Prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu prace nad dokumentem przed wysłaniem na posiedzenie Rady Ministrów zostaną zakończone i w lutym projekt ma szanse wyjść poza prace rządu.
Podczas spotkania w BCC poruszono również kwestie związane z infrastrukturą. Wiceminister zgodził się z poglądem, że mamy w tym zakresie liczne ograniczenia, obejmujące np. prawo budowlane, czy przepisy o samorządzie gminnym.
„Jednym z głównych problemów jest to, że ani gminy, ani powiaty nie mają inwestycji telekomunikacyjnych w swoich zadaniach własnych. W związku z tym nie chcą takich zadań realizować, a jeśli to robią, to z wielka ostrożnością, licząc się z tym, że być może ktoś będzie bardzo wnikliwie analizował zasadność tych inwestycji, skoro to nie była realizacja zadań własnych” – wyjaśnił wiceminister.
Z infrastrukturą związana jest też kwestia budowy dróg. Zdaniem Drożdża, obecnie mamy najlepszy moment, aby przy okazji budowy dróg, tworzyć infrastrukturę telekomunikacyjną.
MSWiA we współpracy z ministrem infrastruktury oraz ministrem rozwoju regionalnego oraz samorządami przygotuje pakiet rozwiązań, który obejmie przepisy dotyczące samorządów, prawa budowlanego, prawa środowiskowego. Ma to umożliwić synergię między projektami równolegle realizowanymi oraz zmniejszenie kosztów. Przy okazji budowy drogi, położenie kabla nie będzie tak kosztowne, jak po zakończeniu inwestycji drogowej, kiedy trzeba będzie tę drogę od nowa rozkopać.
W budowie społeczeństwa informacyjnego konieczna jest też współpraca administracji i przedsiębiorców. Jak podkreślił wiceminister Drożdż, w województwie małopolskim przygotowywany jest ogromny projekt związany z siecią szerokopasmową. Tam w sposób modelowy udało się połączyć interesy lokalnych oraz dużych operatorów z interesami administracji lokalnej.
„Chcielibyśmy takie modelowe rozwiązania, również w wymiarze technicznym, promować w innych województwach. Tak widzę rolę państwa, które stymuluje takie działania, promuje, ale nie odbiera inicjatywy samorządom, czy przedsiębiorcom” – powiedział.(PAP/as/)
Zaloguj się Logowanie