Interaktywne wizualizacje z dziedziny biologii molekularnej

Aplikacja Reflect Network, znajdująca się w obrębie aplikacji SciVerse oraz platformy naukowej SciVerse Science Direct pozwala w błyskawicznym tempie zrozumieć i wizualizować treść poszukiwanej publikacji. Te nowe narzędzie umożliwia klasyfikację tekstów naukowych, w których zawarte są wzory konkretnych substancji chemicznych.

Aplikacja Reflect Network została stworzona we współpracy z Europejskim Laboratorium Biologii Molekularnej (EMBL) w Niemczech i Centrum Fundacji na rzecz Badań nad Proteinami Novo Nordisk (CPR) na Uniwersytecie Kopenhaskim w Danii.

“Aplikacja Reflect-Network jest odpowiedzią na wymagania stawiane przez nowoczesną naukę. Kontynuujemy współpracę z takimi organizacjami jak EMBL czy CPR, aby przyczyniać się do stałego postępu w procesach badawczych” – mówi wiceprezydent departamentu SciVerse Applications&Developer z wydawnictwa Elsevier.

Aplikacja Reflect-Network jest zintegrowana z czasopismami z dziedziny nauk przyrodniczych, znajdującymi się na platformie SciVerse Science Direct. Aplikacja rozpoznaje pojęcia z zakresu tematyki genetyki i protein wspomnianych w artykułach zamieszczonych w obrębie bazy i tworzy graficzne odwzorowanie prezentujące interakcje czy też „sieć” pomiędzy poszukiwanymi zagadnieniami.

Następnie badacze mogą podłączyć grafikę do sieci STITCH, która dostarcza dodatkowych informacji dotyczących danych jednostek i oferuje różne opcje widoku stworzonej sieci. Na przykład zakodowane kolorami linie ujawniają sposoby postępowania bądź uszczegółowiają w celu zbadania dowodów potwierdzających każdą z interakcji.

„Zarówno dla badaczy nauk przyrodniczych jak i naukowców z innych dziedzin, główny problem stanowi przebicie się przez ogromną ilość istniejących informacji. Naszym celem podczas tworzenia tej aplikacji było stworzenie naukowcom łatwego i precyzyjnego dostępu do danych, aby umożliwić im szybkie zrozumienie związków pomiędzy jednostkami biologii molekularnej wspomnianych na łamach jednego artykułu”. – mówi Dr Seán O’ Donoghue, przedstawiciel z EMBL.

Europejskie Laboratorium Biologii Molekularnej jest instytutem badań finansowanym z publicznych funduszy badawczych 20 krajów członkowskich. Badania w EMBL są prowadzone przez około 85 niezależnych zespołów i obejmują całe spektrum zagadnień z dziedziny biologii molekularnej. Do głównych założeń misji EMBL należy szkolenie naukowców i studentów, umożliwienie naukowcom z wszystkich krajów członkowskich dostępu do niezbędnych usług, tworzenie i rozwijanie nowych narzędzi i usług wspierających badania, oraz aktywne angażowanie się we wszelkie działania służące przepływowi informacji i technologii. W międzynarodowym programie doktorskim EMBL bierze udział około 190 studentów. Co więcej, Laboratorium oferuje możliwość dialogu z opinią publiczną poprzez różnorodne działania promujące komunikację w środowisku naukowym, takie jak serie wykładów czy programy wymian.

Centrum Fundacji na rzecz Badań nad Proteinami Novo Nordisk na Wydziale Nauk Medycznych Uniwersytetu w Kopenhadze zostało utworzone w celu promowania odkryć naukowych z dziedziny protein istotnych dla medycyny. Jasnym celem od początku istnienia Laboratorium było znalezienie się wśród wiodących placówek zajmujących się tym obszarem badań. Centrum działa jako integralna część Wydziału Medycznego Uniwersytetu w Kopenhadze i posiada klasowej światy możliwości badań w obszarze protein.

Pakiet wyszukiwania danych SciVerse (www.sciverse.com) umożliwia światowemu środowisku naukowemu stały dostęp do nieustannie poszerzanej bazy danych i rozwiązań z jednej platformy. Obecnie pakiet ten zawiera SciVerse ScienceDirect (www.sciencedirect.com), największą na świecie bazę posiadającą ponad 10 milionów artykułów, oraz SciVerse Scopus (www.scopus.com), bazę danych z dostępem do 41 milionów rejestrów, z czego 18,000 tytułów pochodzi z publikacji z całego świata. Nowa platforma obejmuje również narzędzie SciVerse Hub beta www.hub.sciverse.com), które umożliwia badaczom zarówno poszukiwanie w obrębie całej zawartości SciVerse jak i poszukiwania całego Internetu. SciVerse Applications beta (www.applications.sciverse.com), nowy moduł w obrębie pakietu, jest wspólnym miejscem dla użytkowników, które pozwala wspólnocie naukowej na tworzenie i wykorzystywanie aplikacji, które mogłyby ulepszyć pracę z pomocą SciVerse

Zaloguj się Logowanie

Komentuj