Innowacyjne spojrzenie na historię

Interaktywne-Centrum-Historii-Ostrowa-Tumskiego

© trakt.poznan.pl

Ostrów Tumski w Poznaniu – to okolona nurtami Warty i Cybiny wyspa, na której znajdują się liczne zabytki związane z początkami państwowości polskiej. To tutaj ponad tysiąc lat temu miały miejsce wydarzenia, ważne z punktu widzenia dziejów chrześcijaństwa i kultury polskiej. Teraz dzięki powstaniu Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego (ICHOT) przeciętny turysta będzie mógł lepiej odczytać historyczno – kulturowe symbole związane z tym miejscem i docenić jego wielką rangę.

Realizacja inwestycji w Poznaniu była możliwa dzięki dofinansowaniu z Programu Innowacyjna Gospodarka, w ramach działania 6.4 Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym (wartość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – 59,34 mln PLN).

Głównym celem projektu, poza wzrostem atrakcyjności turystycznej Poznania i Wielkopolski, jest pokazanie historii w taki sposób, aby zwiedzanie ekspozycji było dla turysty rodzajem niespodzianki oraz zachęcało do interakcji i zaangażowania.

Cel ten będzie możliwy dzięki wykorzystaniu przy realizacji projektu najnowocześniejszych rozwiązań w dziedzinie techniki i współczesnego wystawiennictwa. Całość będzie bazować na innowacyjnych multimedialnych technikach audiowizualnych: projekcjach holograficznych i filmowych, wykorzystaniu makiet, plansz i wizualizacji oraz aranżacji przestrzennych. Dodatkowo, zostanie przygotowanych kilka ścieżek zwiedzania. „Obok podstawowego, powstanie specjalny program zwiedzania dla dzieci, oparty na grach i zabawach. Zwiedzanie Interaktywnego Centrum Historii ma być dla dzieci fascynującą przygodą, w myśl zasady „uczyć-bawiąc”.

Centrum będzie stanowiło jedną z głównych atrakcji Traktu Królewsko – Cesarskiego – głównego szlaku turystycznego przebiegającego przez Poznań.

Budynek Centrum będzie połączony mostem z umiejscowionym na przeciwległym brzegu rzeki przyczółkiem Śluzy Tumskiej – jedynym zachowanym elementem fortyfikacji Ostrowa Tumskiego. Obiekt ten zostanie odrestaurowany i dostosowany do potrzeb turystów. Dodatkowo, w celu zapewnienia zwiedzającym komfortowych warunków, projekt przewiduje też organizację infrastruktury towarzyszącej: punktu obsługi wycieczek, parkingu, promenady spacerowej oraz urządzenie terenów zielonych i umiejscowienie obiektów małej architektury.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj