Informatycy z Politechniki Łódzkiej w światowym finale Imagine Cup 2009

Drużyna informatyków "fteamS" z Politechniki Łódzkiej, jako jeden z trzech zespołów z całego świata znalazł się w finale konkursu Imagine Cup, organizowanego przez firmę Microsoft. Finałowe rozgrywki odbędą się między 2 a 7 lipca w Kairze – informuje rzecznik prasowy Politechniki Łódzkiej, Ewa Chojnacka.

Konkurs Imagine Cup jest największym międzynarodowym konkursem technologicznym dla studentów. Studenci z dowolnej uczelni wyższej mogą zgłosić się do zawodów Imagine Cup i zmierzyć ze swoimi kolegami-studentami z całego świata. W tym roku jest organizowany po raz siódmy.
 
W składzie polskiej drużyny znaleźli się studenci wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej PŁ: Tomasz Ciejka, Grzegorz Glonek, Jacek Pintera, Krzysztof Szokal-Egird (programiści), Jarosław Andrzejczak (projektant interfejsu) oraz opiekun – inż. Jarosław Koszuk.
 
Polscy informatycy w kategorii Interoperability (Interoperatywność) będą rywalizowali z drużyną z Jordanii i Brazylii.
 
"Już teraz wiemy, że nasz zespół zostanie światowym laureatem. Nie wiemy tylko, czy otrzyma pierwsze, drugie czy może trzecie miejsce w Imagine Cup 2009 w tej kategorii" – wyjaśnia Chojnacka.
 
Kategoria "Interoperability" jest związana z tworzeniem oprogramowania wykorzystującego wiele różnorodnych technologii. Oprogramowanie pokazuje jak z pozoru odrębne technologie współpracują ze sobą. W swoim rozwiązaniu łódzcy informatycy powiązali ze sobą ponad 20 różnych technologii.
 
Projekt polskich studentów dotyczy edukacji na odległość. Przygotowany przez nich system oparty jest na przekazie obrazu z wirtualnej tablicy poprzez Internet i na dystrybucji materiałów dydaktycznych za pomocą wiadomości multimedialnych – MMS, tak aby były dostępne dla każdego użytkownika.
 
To nie pierwszy sukces tej drużyny. Wcześniej na ogólnopolskich finałach tego konkursu w Warszawie, w kategorii "Projektowanie oprogramowania", drużyna zajęła 4 miejsce i zdobyła nagrodę za najlepsze oprogramowanie interoperacyjne. Indywidualną nagrodę dla najlepszego projektanta interfejsu otrzymał Jarosław Andrzejczak. (PAP – Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska, agt)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj