Gdański łazik marsjański z medalem

© Lem - Mars Rover/Politechnika Gdańska

© Lem Mars Rover/Politechnika Gdańska

Drugie miejsce w międzynarodowym konkursie łazików marsjańskich „UK University Rover Challenge” zajęli studenci Politechniki Gdańskiej, tworzący zespół Nex Robotics. Skonstruowany przez nich łazik Lem Mars Rover spisał się wspaniale. Lepsza okazała się jedynie ekipa The Elite z Egiptu. Trzecią lokatę zdobyła drużyna z Uniwersytetu Warszawskiego.

W zawodach, rozegranych w dniach 23­–24 lipca 2016 r., uczestniczyło sześć zespołów, wśród których znaleźli się reprezentanci Wielkiej Brytanii, Egiptu, Indii, Kanady oraz Polski (dwa zespoły).

Konkurs polegał na testowaniu umiejętności półautonomicznych łazików – asystentów astronautów na Marsie. Łaziki pobierały i analizowały próbki z terenu. Następnie musiały przejechać po trudnej nawierzchni i pozbierać z niej porozrzucane narzędzia.

– Wiemy co się nie sprawdziło, a co zadziałało rewelacyjnie. Cieszymy się, że udało nam się zająć drugą lokatę. Ten wyjazd dodał nam siły i wiary w to, że możemy zajść daleko. Poza tym jesteśmy zadowoleni, że aż dwa miejsca na podium zajęły zespoły z Polski. Po raz kolejny pokazaliśmy światu, że prezentujemy robotykę na wysokim poziomie – mówi Mateusz Kraiński z Nex Robotics.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj