EU-OSHA po raz 10 przyznała Europejskie Nagrody za Dobre Praktyki

Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy doceniła i nagrodziła za najlepsze projekty z zakresu bezpieczeństwa eksploatacji osiem organizacji z Europy.

Konkurs ogłoszono jako część kampanii EU-OSHA „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy – bezpieczeństwo eksploatacji maszyn, urządzeń i budynków”, zaś nagrody wręczono podczas Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy - 28 kwietnia. Gospodarzem wydarzenia były Węgry – sprawujące obecnie prezydencję w Unii Europejskiej.

Przykłady dobrych praktyk nadsyłały organizacje różnej wielkości i z różnych sektorów przemysłu. Nowa broszura EU-OSHA prezentuje opisy dobrych praktyk ośmiu zwycięskich organizacji i piętnastu wyróżnionych przedsiębiorstw.

- Zwycięzcy w sposób szczególny przyczynili się do promowania dobrych praktyk w zakresie bezpieczeństwa pracy – powiedział László Andor, komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji. – Prezentowane w broszurze dobre praktyki są zgodne ze wspólnotową strategią na rzecz bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy (2007-2012). Za cel przyjęliśmy zmniejszenie o jedną czwartą w całej UE, liczby wypadków związanych z pracą – podsumował komisarz.

Kolos Kardkovács, sekretarz stanu ds. zatrudnienia, reprezentujący węgierską prezydencję UE, podkreślał pozytywny wpływ zachowania standardów bezpieczeństwa w miejscu pracy na gospodarkę. – Brak takich norm może mieć nie tylko poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa, ale też ostatecznie negatywnie wpływa na zyskowność i wydajność. Przedsiębiorstwa, które dziś przeznaczają czas i zasoby na opracowanie i wdrażanie standardów bezpieczeństwa – tak jak tegoroczni zwycięzcy – odniosą wymierne korzyści w przyszłości – powiedział sekretarz.

Jukka Takala, dyrektor EU-OSHA, podkreślał wysoką jakość nadesłanych zgłoszeń: „Nasza sieć krajowych punktów centralnych Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy w państwach członkowskich i Turcji otrzymała setki cennych przykładów dobrych praktyk, a najlepsze przykłady krajowe zakwalifikowały się do europejskiego poziomu Nagród za Dobrą Praktykę. Wszystkie osiem zwycięskich i piętnaście wyróżnionych projektów wykazały, jak istotną rolę odgrywa kwestia bezpiecznej eksploatacji w eliminowaniu zagrożeń w miejscu pracy i w zarządzaniu ryzykiem.”

Osiem zwycięskich projektów to: Voestalpine Hytronics GmbH i Voestalpine Weichensysteme GmbH (Austria, produkcja żelaza i stali) za wykorzystanie technologii i organizacji pracy do osiągnięcia bezpieczniejszej eksploatacji; Protón Electrónica SLU (Hiszpania, sprzęt elektryczny) za system sprawnego koordynowania eksploatacji z klientem; Actavis Ltd. (Malta, produkty farmaceutyczne) za jakość proaktywnych i reaktywnych interwencji w celu poprawy bezpieczeństwa eksploatacji; Skellefteå Räddningstjänst (Szwecja, usługi przeciwpożarowe) za opracowanie schematów bezpiecznej pracy strażaków; Sonae (Portugalia, handel detaliczny) za system zarządzania bezpieczeństwem eksploatacji, w tym eksploatacją prewencyjną; GHT – Glass Handling Technic Vof (Holandia, ogrodnictwo) za bezpieczną i skuteczną eksploatację szklarni; Tarmac Quarry Materials (Wielka Brytania, sektor górniczo-wydobywczy) za profesjonalizm zespołów eksploatacyjnych i STIB-MIVB (Belgia, transport) za kompleksowe podejście do eksploatacji, począwszy od projektowania miejsca pracy.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj