Elastyczność na rynku pracy – wybór czy konieczność

Firma Doradcza KPMG i Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych PKPP Lewiatan opublikowały najnowszy raport dotyczący polityki personalnej i zagadnień związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi.

W ciągu ostatnich miesięcy znacząco zmienił się polski rynek pracy, a wraz z nim polityka personalna firm. Po doświadczeniach braku pracowników oraz zabiegania o talenty nadszedł czas na nowe działania. Reorganizacja wynikająca z oszczędności, zmiany oczekiwań i dostępności pracowników, także tych wracających z zagranicy i zmiany w warunkach zatrudnienia – to tylko niektóre z listy najważniejszych wyzwań czekających przedsiębiorstwa. W tych warunkach firmy po raz kolejny muszą odpowiedzieć na pytanie, jak optymalnie zarządzać kapitałem ludzkim. Nauczone doświadczeniem ostatnich lat są już jednak bardziej świadome znaczenia i roli zasobów ludzkich w funkcjonowaniu organizacji.
„Raport analizuje aktualne, nurtujące przedsiębiorstwa zagadnienia z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi – począwszy od obrazu polskiego rynku pracy (dostępność pracowników – popyt i podaż na rynku pracy, powroty emigrantów, zwolnienia), poprzez kwestie dotyczące elastyczności rynku (mobilność, warunki zatrudnienia, po kluczowe wyzwania i realizowaną politykę personalną” – informuje Leszek Wroński, Partner, Szef Działu Doradztwa Gospodarczego na Europę Środkowo-Wschodnią, Firma Doradcza KPMG.
 
„Trzecia edycja badania na temat rynku pracy poświęcona została tematyce zarządzania zasobami ludzkimi i wpływu kapitału ludzkiego na efektywność funkcjonowania i konkurencyjność przedsiębiorstw. Badania przeprowadziliśmy na próbie 500 polskich przedsiębiorstw. Poprzednie dwa raporty cyklu dotyczyły problematyki migracji pracowników i dostępności kadr oraz funkcji zarządzania zasobami ludzkimi (ZZL) w organizacji” – tłumaczy metodologię badania Rafał Cegielski, Senior Manager, Firma Doradcza KPMG.
 
Wnioski płynące z raportu to m.in.:
- Dostępność pracowników poprawiła się w porównaniu z 2008 rokiem. Spada odsetek firm deklarujących problem braku kandydatów do pracy. W odczuciu blisko 70% respondentów badania dostępność pracowników pomiędzy jesienią 2008 roku a wiosną 2009 roku uległa poprawie. Dla ponad połowy przedsiębiorstw zmniejszył się problem braku kadr..
- Większość pracodawców w Polsce ostrożnie podejmuje decyzje o redukcji kadr. Prawie 70% ankietowanych przedsiębiorstw deklarowała zwolnienia w okresie jesień 2008 roku-wiosna 2009 roku na poziomie nie większym niż 5% personelu.
- Dwóch na pięciu ankietowanych przedstawicieli firm nie odczuwa nadmiaru ani niedoboru kadr. Pozostali pracodawcy uczestniczący w badaniu deklarują przede wszystkim brak specjalistów i kadry technicznej (odpowiednio 23% i 29% wskazań), zaś nadwyżkę pracowników administracyjnych i robotników niewykwalifikowanych (21% i 29% wskazań).
- W opinii pracodawców powroty Polaków z zagranicy w poszukiwaniu pracy pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie rynku pracy w Polsce. W opinii przeważającej większości respondentów badania będzie to wpływ na wzrost mobilności przestrzennej pracowników (52%), uelastycznienie form zatrudnienia (40%) oraz podniesienie kwalifikacji i kompetencji kadr (43%).
 
Przedsiębiorstwa nie odnotowały wzrostu zainteresowania osób powracających z zagranicy swoimi ofertami pracy.
 
Analizując przewodni temat raportu Leszek Wroński, Partner, Firma Doradcza KPMG podkreśla, iż „Występowanie zjawiska mobilności przestrzennej na rynku polskim jest marginalne, choć jego znaczenie rośnie. Jedynie 7% respondentów wykorzystuje je w dużym stopniu. Najchętniej z mobilnych pracowników korzystają przedsiębiorstwa branży budowlanej. Z kolei jedna czwarta przedsiębiorstw deklaruje, że w obecnej sytuacji ekonomicznej będzie wymagać od swoich pracowników większej mobilności przestrzennej niż jesienią 2008 roku”.
 
Główne zagadnienia, które opisuje raport to:
1. Elastyczność popytu i podaży na rynku pracy.
2. Elastyczność pracowników widziana oczami polskich przedsiębiorców.
3. Wyzwania stojące przed działami zarządzania zasobami ludzkimi.
4. Kierunki politykami personalnej polskich przedsiębiorstw.
(Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj