Ekologiczny dekalog

6. Utylizować baterie.

Okazuje się, że jedna niepozorna bateria może zanieczyścić nawet 400 litrów wody! Teraz pomyślmy, ile do tej pory sami wyrzuciliśmy do kosza… Każdą baterię, czy to zwykły paluszek, czy specjalną do telefonu komórkowego trzeba zutylizować, bo zawierają szkodliwe substancje, takie jak np. rtęć, kadm i ołów. Dlatego poszukajmy pojemników, przeznaczonych właśnie do segregacji baterii – w szkole czy przedszkolu, sklepie elektronicznym czy nawet spożywczym, w różnych instytucjach publicznych. Można skorzystać z usług specjalnych firm, które zajmują się utylizacją tego rodzaju odpadów.

7. Oszczędzać energię.

Zamieńmy tradycyjną żarówkę na energooszczędną. Świetlówki energooszczędne są znacznie trwalsze i pobierają zaledwie 20-25 % energii z tej, której do pracy potrzebują zwykłe żarówki. Z energii korzystajmy roztropnie. Wyłączajmy sprzęt zawsze i zapomnijmy o opcji stand-by.

8. Drukować ekologicznie.

Po pierwsze, zminimalizujmy ilość zużywanego papieru, drukując dwustronnie i po dwie strony na arkusz przy mniej ważnych wydrukach. Po drugie, wykorzystujmy też papier makulaturowy, a ten zużyty oddawajmy do recyklingu. To ważne, bo z 60 kg makulatury produkowanej rocznie przez przeciętnego Polaka, tylko 22 kg trafia do ponownego przetworzenia, podczas gdy w Niemczech i Holandii ok. dwa razy więcej. Po trzecie, drukujmy z głową – tylko to, czego rzeczywiście potrzebujemy.

9. Wymieniajmy zamiast kupować.

Popularne ostatnio „swap party” (imprezy, na których wymienia się ubraniami) także są eko. Nie tylko pozwalają odświeżyć garderobę, ale także zmniejszyć produkcję odpadów. Stare nie zawsze znaczy niemodne – wymieńmy bluzkę, która już na nas nie pasuje, na torebkę koleżanki. W ten sposób pomożemy środowisku.

10. Bądźmy eko na co dzień.

Być może nie uda nam się zastosować od razu do wszystkich powyższych haseł. Na początek wybierzmy jeden punkt z listy, a gdy wejdzie nam w nawyk, przejdźmy do kolejnego. Stanu środowiska naturalnego nie uda się poprawić jednorazowym wrzuceniem baterii do specjalnego pojemnika, świadomym, systematycznym działaniem – już tak.

Strony: 1 2

Zaloguj się Logowanie

Komentuj