Dotacja na wkład

Gminny dom kultury, któremu brakuje na wkład własny do projektu w ramach PROW może liczyć na pomoc gminy. Dotacja na ten cel nie może jednak przekroczyć wartości wkładu własnego – wyjaśnia RIO.

W stanowisku z lutego br. Krajowa Rada RIO wypowiedziała się na temat finansowania instytucji kultury przez JST w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” objętego PROW.

Podkreślono w nim, że instytucja kultury ubiegająca się o pomoc finansową z PROW musi mieć zabezpieczone odpowiednie środki na realizację planowanego przedsięwzięcia.

W przypadku, gdy jej przychody na to nie wystarczają, jst jako organizator instytucji, może przyznać na ten cel dotację w oparciu o art. 28 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U z 2001 r. Nr 13, poz. 123 z zm.).

Zdaniem RIO biorąc pod uwagę charakter dotacji jako bezzwrotnego przysporzenia dokonywanego z budżetu podmiotu publicznego, podlegającego szczególnym zasadom rozliczania wynikającym z przepisów art. 150 – 253 ustawy o finansach publicznych – w przypadku udzielenia dotacji nie byłoby podstaw do żądania od instytucji kultury, z chwilą refundacji kosztów – zwrotu dotacji.

Dlatego też, aby uniknąć zarzutu podwójnego finansowania instytucji kultury, formę dotacji można przyjąć wyłącznie w odniesieniu do wysokości wkładu własnego beneficjenta.

RIO tłumaczy, że w części refundowanej (75 proc.), finansowanie zadania może mieć formę pożyczki udzielonej z budżetu jst, ewentualnie ze środków uzyskanych z kredytu, poręczonego w razie potrzeby przez gminę. Możliwość udzielania pożyczek potwierdzają zapisy art. 6 ust. 2 pkt 3 ustawy o finansach publicznych, zgodnie z którym środki publiczne przeznaczane są m.in. na udzielone pożyczki i kredyty.

Mogą one być udzielane w przypadku, gdy realizowane zadania mieszczą się w zadaniach własnych gminy wymienionych w art. 7 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (katalog ten obejmuje sprawy kultury, w tym bibliotek gminnych i innych instytucji kultury).

Jednocześnie RIO przypomina, że udzielenie instytucji kultury pozyczki możliwe jest w przypadku, gdy jst posiada środki, które może na ten cel przeznaczyć (z nadwyżki, wolnych środkó). W przypadku braku środków jst nie może zaciągać pożyczki w tym celu, aby następnie udzielić jej instytucji kultury.

/mp/
/samorzad.pap.pl/

Zaloguj się Logowanie

Komentuj