Dobra praca na Mazowszu!

Mazowsze postrzegane jest jako region o intensywnym rozwoju gospodarczym, postępującej urbanizacji, najwyższym poziomie zamożności ludności (wynagrodzenie pracowników na Mazowszu przewyższa o ponad 30 proc. średnią krajową) i najniższym bezrobociu. Jednak dane te odnoszą się głównie do aglomeracji warszawskiej i zaobserwować można stale pogłębiające się dysproporcje pomiędzy subregionem warszawskim a pozostałymi subregionami południowo-wschodnimi województwa, tj. radomskim i ostrołęcko-siedleckim.


Antidotum na dysproporcje…
W związku ze stale pogłębiającymi się dysproporcjami i to nie tylko pomiędzy wschodem a zachodem kraju, ale również pomiędzy Warszawą a resztą województwa mazowieckiego, regionowi temu potrzebne jest wsparcie. Szczególnie ważnym ale i trudnym elementem jest rynek pracy, tworzenie nowych miejsc pracy bądź „udoskonalanie” już istniejących. W takiej sytuacji jednak samo tworzenie miejsc pracy bez względu na ich jakość jest mało celowe. Pracownicy bowiem potrzebują pracy dającej perspektywy rozwoju, odpowiedni poziom zarobków, a także odpowiadającej wyzwaniom przyszłości. Jednocześnie nie akceptują nisko płatnej pracy, o czym świadczy skala emigracji zarobkowej. Wymaga to więc sformułowania mechanizmów wspierających tworzenie dobrze płatnych miejsc pracy. Właśnie dlatego zespół Instytutu Badań nad Demokracja i Przedsiębiorstwem Prywatnym podjął się realizacji projektu pn. „Praca wysokiej jakości (PWJ). System identyfikacji dziedzin o dużych potencjałach wzrostu zatrudnienia wysokiej jakości w woj. mazowieckim. Mechanizmy, instrumenty i rozwiązania.”
 
Główny cel projektu to zbudowanie systemu pozwalającego na identyfikację dziedzin i przedsiębiorstw, posiadających duży potencjał tworzenia miejsc pracy wysokiej jakości w woj. mazowieckim i zaproponowanie działań mających na celu większe wykorzystanie tego potencjału – będzie realizowany poprzez następujące cele szczegółowe:
1. zidentyfikowanie zasadniczych trendów rozwojowych i mechanizmów wpływających na tworzenie miejsc pracy wysokiej jakości w woj. mazowieckim i wybranych regionach porównawczych;
2. zidentyfikowanie mechanizmów prowadzących do utraty miejsc pracy wysokiej jakości;
3. opracowanie propozycji mechanizmów, narzędzi rozwojowych i rozwiązań mających na celu lepsze wykorzystanie istniejących potencjałów lub zbudowanie nowych przez partnerstwa stworzone na szczeblu powiatów.
 
Dzięki projektowi zwiększy się liczba dobrze płatnych miejsc pracy w całym województwie, ustaną warunki dla emigracji zarobkowej najlepiej wykształconych kadr, region będzie przyciągać więcej specjalistów z zewnątrz.{mospagebreak}W ramach projektu zostaną zrealizowane następujące działania:
1. opracowanie wzorca miejsc pracy wysokiej jakości w woj. mazowieckim;
2. zorganizowanie partnerstw powiatowych na rzecz wspierania tworzenia miejsc pracy wysokiej jakości;
3. organizacja i funkcjonowanie grupy roboczej ds. wsparcia partnerstw;
4. analiza trendów tworzenia oraz utraty miejsc pracy wysokiej jakości w woj. mazowieckim;
5. dobór regionów porównawczych w UE (w celu wypracowania mechanizmów prorozwojowych w zakresie tworzenia miejsc PWJ), które były w podobnej sytuacji, jak woj. mazowieckie i dzięki odpowiednio zaprojektowanym mechanizmom były w stanie wdrożyć politykę w zakresie tworzenia miejsc PWJ;
6. analiza polityki tworzenia miejsc pracy w woj. mazowieckim oraz trzech regionach porównawczych;
7. warsztaty z beneficjentami;
8. opracowanie i publikacja raportu projektowego pt. „Praca wysokiej jakości. Mechanizmy, instrumenty i rozwiązania dla zwiększenia liczby dobrze płatnych miejsc pracy w woj. mazowieckim”;
9. organizacja konferencji końcowej na podsumowanie projektu;
10. promocja projektu.
 
Projekt „Praca wysokiej jakości (PWJ). System identyfikacji dziedzin o dużych potencjałach wzrostu zatrudnienia wysokiej jakości w woj. mazowieckim. Mechanizmy, instrumenty i rozwiązania” ma na celu zbudowanie systemu, który pozwoli zidentyfikować dziedziny i przedsiębiorstwa posiadające duży potencjał tworzenia miejsc pracy wysokiej jakości w woj. mazowieckim i zaproponowanie działań mających na celu większe wykorzystanie tego potencjału. Projekt jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego (gmin, miast i powiatów) oraz instytucji rynku pracy (Powiatowych Urzędów Pracy), które dzięki uzyskanym, w ramach realizacji projektu, informacjom będą mogły wdrażać mechanizmy wspierające tworzenie i odbudowę utraconych miejsc pracy wysokiej jakości. Do udziału w projekcie zaproszeni zostaną również przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy, a więc instytucji regionalnych mających wpływ na kształt regionalnej polityki rynku pracy.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj