Czy ukryta kamera jest niezbędna w firmie?

© freeimages.com

© freeimages.com

Rozmowy o tym, czy kamera ukryta jest niezbędna w firmie, należą zawsze do tych bardzo burzliwych, bowiem większość pracowników, nie ma na ten temat pozytywnej opinii. Troszkę inaczej sprawa wygląda zaś, po stronie pracodawcy, który chce mieć pełną kontrolę nad tym, co dzieje się w jego firmie. Jak zatem instalować kamery tak żeby było to zgodne z prawem?

Monitoring w pracy – kiedy można stosować?

Pracodawca ma prawo do stosowania różnych form monitoringu, przy spełnieniu podstawowego warunku, jakiego? Otóż musi on być użyty jedynie w sytuacji, w której wykaże on, że ma w tym swój uzasadniony cel i nie może osiągnąć go żadnym innym sposobem. Tutaj też, koniecznie zaznaczyć należy, że traktować go trzeba jako rozwiązanie ostateczne, gdy inne środki kontroli osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie, nie spełniają swojej roli.

Jeśli zatem pracodawca zdecyduje się na taki krok i chce zamontować kamery w swojej firmie, musi pamiętać o wyczerpującym i rzetelnym poinformowaniu o tym swoich pracowników. Najlepiej, żeby wszystkie takie zmiany, zostały zapisane w regulaminie, układzie zbiorowym pracy, porozumieniu zbiorowym, czy też w dokumencie, ogłoszonym w sposób zwyczajowy w danym przedsiębiorstwie.

W związku z tym, jeśli żaden z pracowników, po wcześniejszym zapoznaniu się z informacją, że w czasie wykonywania swoich obowiązków zawodowych będzie nagrywany, nie wyraził sprzeciwu, to można uznać, że ten rodzaj monitoringu mieści się w granicach prawa.

Jak instalować kamery zgodnie z prawem?

Przede wszystkim, każdy z pracowników, powinien dokładnie wiedzieć w jakich miejscach są zainstalowane kamery. Również konieczne jest podanie tego, po co właściwie zainstalowany jest cały monitoring. Czy wynika to może z wycieku poufnych informacji lub też zakład ma problem z plagą kradzieży? Często pracodawca nie może poradzić sobie z niesumiennymi pracownikami, którzy nie przychodzą na czas z przerw lub korzystają za często z wyjść na papierosa.

Następną istotną sprawą, o którą trzeba zadbać, jest odpowiednie przechowywanie nagrań. Powinny być one magazynowane tylko i wyłącznie przez czas niezbędny dla celów monitorowania, czyli w przypadku np. kradzieży. Również, w żaden sposób, nie mogą mieć do nich dostępu osoby trzecie. Tutaj, zgodnie z art. 37 Ustawy o ochronie danych osobowych, pozwolenie do wglądu w nagrania z monitoringu, mogą mieć tylko osoby upoważnione przez administratora.

Należy je także dokładnie zabezpieczyć, aby w żaden sposób nie dostały się w niepowołane ręce, co w rezultacie, skutkować może ich nielegalnym wykorzystaniem. Pracodawca, przez konieczność przestrzegania przepisów o ochronie danych osobowych, powinien określić w polityce bezpieczeństwa firmy to, jak długo będą przechowywane nagrania i kiedy zostaną zniszczone.

Pamiętaj o strefie prywatnej dla pracowników!

Nigdy nie można instalować kamer w miejscach, w których pracownicy, czy też klienci oczekują zachowania swojej prywatności, czyli w toaletach, przebieralniach, palarniach, gabinetach, czy też w pomieszczeniach socjalnych. Również ważne jest to, aby monitoring odbywał się tylko w godzinach pracy danego pracownika. Szczególne uzasadnienie ma to zwłaszcza, w przypadku tych osób, nad którymi pracodawca nie ma bezpośredniego nadzoru, czyli np. przedstawiciele handlowi.

Plusy kamer ukrytych w firmie

Bezsprzecznie, największą zaletą monitoringu, którą potwierdza zresztą wiele statystyk, jest podniesienie bezpieczeństwa w miejscu pracy. Już samo zamontowanie kamer, działa jak ostrzeżenie, przed zrobieniem czegoś niestosownego lub niezgodnego z prawem. Wszystko to bowiem, zostanie zarejestrowane, a sprawca bardzo szybko odnaleziony. Co jeszcze? Zamontowanie kamer ukrytych, może posłużyć do rozwiązywania różnego rodzaju spornych kwestii, takich jak chociażby stłuczka dwóch aut na parkingu. W takim przypadku, najczęściej każda z osób, biorących w niej udział, ma swoją własną wersję zdarzeń.

Dzięki dobrze zainstalowanemu monitoringowi, pracodawca może również sprawdzić, czy wszyscy pracownicy, przebywają w przedsiębiorstwie w wyznaczonych godzinach pracy. Niezwykle ważna jest także ochrona mienia firmy, przed złodziejami, którymi mogą okazać się sami pracownicy, jak i osoby z zewnątrz, nieuprawnione do przebywania na terenie zakładu. Taką kontrolę umożliwią kamery szpiegowskie, których szeroki wybór znajdziemy np. https://www.alfatronik.com.pl/kamery-ukryte-z-nagrywaniem-c-10_127.html.

Minusy kamer ukrytych w firmie

Znamy już zalety kamer ukrytych w firmie, teraz przyjrzyjmy się, jakie mogą być wady takiego właśnie rozwiązania. Tutaj wielu pracownikom, na pewno nie spodoba się, ich kontrola i naruszenie prywatności. Częstym bowiem argumentem jest to, że przez cały czas czują się obserwowani i podejrzewani o nieuczciwe zamiary. Taki brak zaufania do pracownika może mieć negatywny wpływ na jego stosunek do firmy jak i do samych przełożonych. Co z czasem może niekorzystnie wpłynąć na atmosferę w pracy.

Dlatego też decyzja o założeniu monitoringu musi być zawsze dobrze przemyślana i co najważniejsze, w budynku zawsze powinny znaleźć się miejsca, zapewniające minimum prywatności. Kamera ukryta jest niezbędna w każdym przedsiębiorstwie, należy jedynie dopasować ją do potrzeb i wymagań firmy.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj