Częste awarie sprzętu elektronicznego

© sxc.hu

© sxc.hu

Niejednokrotnie słyszymy, że nowy sprzęt tym bardziej komputerowy znacznie szybciej się psuje, zwłaszcza po utracie gwarancji. Czy rzeczywiście tak jest? Większość z nas nie raz słyszała informacje na ten temat, tego typu usterka zdarzała się w naszej rodzinie, wśród znajomych, a wszystkie problemy zaczynają się nagle – bez żadnych zapowiedzi.

Pierwsze z czym się spotykamy, to zaskoczenie w końcu całkiem niedawno minęła gwarancja takiego sprzętu komputerowego. Czy ta awaria mogła być na swój sposób zaplanowana? Wiele urządzeń elektronicznych tym bardziej jeśli chodzi o sprzęt komputerowy posiada ograniczony czas swoistej eksploatacji, co za tym idzie mogą zepsuć się w najmniej oczekiwanym momencie.

Może to być celowe i planowe posunięcie, wiadomo, że jeśli coś działałoby wiecznie, nie kupowalibyśmy nowego sprzętu, a serwisy nie mogłyby zarobić. Dotychczas mówiono jedynie o spisku żarówkowym, dziś już wiadomo, iż nie ma wyjątku od reguły a jakość w tym przypadku, to coś co mija się z prawdą. W nowszych sprzęcie bardzo często zawodzi także najnowsza technologia oraz innowacyjne rozwiązania, zwyczajnie nie są one tak trwałe jak zakłada bardzo wiele osób. Taki proces niemal celowego zużycia sprzętu zyskał nawet fachową nazwę, a mianowicie „planned obsolescence” a stosowane niekiedy części są po prostu zbyt wrażliwe na zadanie jakie się przed nimi stawia. Mowa tutaj o podzespołach nie odpornych na wysoką temperaturę, co ma miejsce zwłaszcza w bateriach takich urządzeń jak smartfon czy notebook (gdzie po zainstalowaniu baterii nie ma możliwości jej wymiany).

Dlaczego producenci postępują w ten sposób? Otóż jest to dla nich opłacalne, oczywisty jest fakt, że gdyby stosowali oni materiały i elementy jakie charakteryzuje dłuższa żywotność, to taki sprzęt posłużyłby nam znacznie dłużej. Trzeba również wspomnieć o tym, że zapomina się o dokładności i precyzji jeśli chodzi o jego wykonanie, stosowanie delikatnych i nieadekwatnych materiałów to coś z czym spotykamy się coraz częściej. Wielu ekspertów obserwujących rynek, posiada pewne zdanie na ten temat, mianowicie w celowym określaniu tak krótkiego cyklu, działania takiego urządzenia jest nakłanianie lub zachęcenie potencjalnego użytkownika, do jego wymiany lub nabycia.

W ostatnim czasie tyczy się to zwłaszcza notebooków, laptopów, smartfonów oraz tabletów, czyli urządzeń które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Tutaj pojawia się również syndrom chęci posiadania nowszego i bardziej rozwiniętego pod względem technologicznym modelu, choć mało kto wie, iż producenci mogliby wszystkie innowacyjne nowinki wprowadzić już od dawna za jednym razem.

Jeśli nie chcemy wymieniać popsutego sprzętu, możemy zgłosić się do odpowiedniego serwisu, ponieważ naprawy nie muszą być bardzo kosztowne. Możemy dowiedzieć się więcej na stronie www.megaserwis.com.pl – stronie serwisu laptopów, komputerów i tabletów z siedzibą w Warszawie.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj