Częsta zmiana pracy receptą na rozwój kariery

Jak rozwijać swoją karierę zawodową? Tylko poprzez częste zmiany pracy. Na rynku funkcjonują tzw. ,,łowcy doświadczenia”, którzy świadomie planują rozwój swojej kariery zawodowej i regularnie zmieniają pracę. Wybierają tylko te firmy, w których mogą osiągnąć więcej niż w poprzednich. Same przedsiębiorstwa także ,,wykradają” sobie nawzajem specjalistów, kusząc ich lepszymi warunkami pracy lub prestiżowym stanowiskiem – mówią eksperci agencji doradztwa personalnego Work Express.

Niewielu rzuca starą pracę z powodu nudy czy zwykłej potrzeby zmian. ,,Łowcy doświadczenia” podejmują częste decyzje o zmianie pracy, z uwagi na przyjętą strategię rozwoju zawodowego.

- Z moich doświadczeń i z rozmów z kandydatami, wynika że takie osoby świadomie planują swoją karierę. Każda praca, to dla nich kolejny krok, w którym upatrują szansy na rozwój zawodowy – wysuwa wnioski Natalia Tomasiewicz, specjalista ds. personalnych z Work Express.

Zazwyczaj takiego doświadczenia poszukują osoby na stanowiskach handlowych. Wiele z nich twierdzi, że w obecnej pracy się marnują. Mają poczucie, że wykorzystali już maksymalnie swoje umiejętności, a dana firma nie pozwala im się rozwijać, więc naturalną konsekwencją jest zmiana. To także najczęściej osoby z dobrym zapleczem materialnym, nie obawiające się utraty stałego źródła przychodów.

- Ostatnio spotykam takich „łowców doświadczenia”, również wśród doświadczonych pracowników kierujących projektami produkcyjnymi i specjalistów ds. zakupów. W naszej bazie jest też np. kierownik marketingu, który regularnie co 4- 5 lat szuka nowych wyzwań i twierdzi, że dzięki temu osiąga (wybitne, trzeba przyznać) wyniki – wymienia Natalia Tomasiewicz z certyfikowanej agencji pracy tymczasowej Work Express.

„Łowcy doświadczenia” nie decydują się na zatrudnienie w firmie, co do której domyślają się lub mają pewność, że nie rozwiną tam skrzydeł. Najczęściej to ludzie, którzy chcą stworzyć coś nowego lub ulepszać istniejące rozwiązania, bo mają w sobie duże pokłady pasji twórczej. Tacy kandydaci potrafią być bardzo dociekliwi i starannie „badają” potencjalnego pracodawcę, nie tylko szukając informacji na forach i portalach społecznościowych, ale też nawiązując bezpośredni kontakt z aktualnymi pracownikami danej firmy. Bywa, że zaskakują szczegółową znajomością firmy, nawet wieloletnich pracowników swojego potencjalnego pracodawcy. Przy okazji dostarczają bardzo cennych informacji pracownikom działów personalnych, którzy podczas rozmów kwalifikacyjnych z takimi kandydatami, dowiadują się, jak ich firmy są postrzegane na rynku.

Firmy ,,wykradają” sobie specjalistów

Większość firm nadal obawia się kandydatów, którzy często zmieniają pracę Boją się, że zainwestują w pracownika, a on w niedługim czasie odejdzie. Na szczęście, w takim przypadku pomagają udokumentowane sukcesy z poprzednich firm i pozytywne referencje od byłego pracodawcy. Większość pracodawców, zatrudniając nową osobę i inwestując w nią, chce żeby pracowała jak najdłużej. Pracodawcy najbardziej chcą wiązać się długoterminowo z księgowymi, analitykami i kontrolerami finansowymi. Sytuacja ta nie dziwi, bo to wysoko wykwalifikowani pracownicy, którzy mają dostęp do najważniejszych informacji w firmie.

- Inaczej jest z zawodami, w których pracuje się w systemach projektowych. Osoby takie cenią sobie przede wszystkim niezależność – zauważa Natalia Tomasiewicz. – Są zatrudniane zazwyczaj na kontrakt, po to aby coś stworzyć, poprawić lub ulepszyć. Kiedy kończy się projekt, zazwyczaj kończy się także współpraca i zaczyna poszukiwanie nowych zleceń – informuje specjalistka ds. personalnych Work Express.

Dużą rotację wśród niektórych grup zawodowych, powodują same firmy, które ,,wykradają’’ sobie nawzajem specjalistów.

- Jeżeli konkurencyjna firma zaoferuje lepsze możliwości rozwoju i warunki pracy, to kandydaci zazwyczaj korzystają z takiej szansy. Często wystarcza po prostu lepsza wypłata – mówi Natalia Tomasiewicz. – jednak nie brak także sytuacji, w których doświadczony specjalista, mimo dobrych warunków, odchodzi do innej firmy, ponieważ w obecnej nie widzi perspektyw. Zdumiewające, jak wielu pracodawców to zaniedbuje i traci dobrych fachowców.

Specjalistka Work Express podkreśla, że można zwiększyć szansę na zatrzymanie w firmie wartościowego pracownika. Zazwyczaj poprzez podwyżki, większe prowizje, lepszy samochód i nowe wyzwania stawiane przed pracownikami. Niektórzy będą zmotywowani, widząc kiedy i na jakie stanowisko mogą awansować. Jeszcze inna grupa kandydatów ceni sobie podnoszenie kwalifikacji i właśnie szkolenia uważa za wartościowy czynnik motywujący.

Na sytuację „łowców doświadczenia”, może wpłynąć postulowana przez Komisję Europejską, zmiana regulacji prawnych, zakładająca zniesienie podziału w umowach na czas określony i nieokreślony.

- W uproszczeniu oznacza to, że wszyscy będą pracowali na czas nieokreślony, ale wypowiedzenie umowy będzie o wiele łatwiejsze – tłumaczy Natalia Tomasiewicz.

Pracownik, wraz ze stażem pracy stopniowo będzie zyskiwał kolejne uprawnienia pracownicze, jak np. prawo do odprawy lub coraz dłuższe okresy wypowiedzenia. Może się okazać, że dzięki temu średni czas zatrudnienia znacznie się skróci i – chcąc nie chcąc – wszyscy poszukujący zatrudnienia, będą konkurowali z „łowcami”.

Jak zatrzymać dobrego pracownika w firmie:

• Zagwarantować możliwość rozwoju – podnoszenie kwalifikacji i szkolenia

• Wraz z rosnącym stażem pracy, zwiększać wynagrodzenie

• Stworzyć motywujący dla pracownika system prowizji

• Stawiać przed pracownikiem nowe wyzwania

• Dać pracownikowi szansę awansu

Zaloguj się Logowanie

Komentuj