Projekt „CyberEmotions – kolektywne emocje w przestrzeni cybernetycznej”, zainicjowany w 2009 roku Zintegrowany Projekt 7. Programu Ramowego UE , skupia naukowców – informatyków, fizyków, matematyków, psychologów i socjologów – z kilku europejskich krajów.
Politechnika Warszawska również uczestniczy w europejskich badaniach nad cyberemocjami. Koordynatorem innowacyjnych badań nad emocjami w przestrzeni cybernetycznej jest prof. dr hab. Janusz Hołyst z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.
Poza polskim zespołem w programie uczestniczy Szwajcaria, Niemcy, Austria, Anglia i Słowenia. Konsorcjum otrzymało na swoje badania 3.6 mln Euro od Komisji UE.
Podstawowym celem projektu, jest poznanie roli zbiorowych emocji w powstawaniu, istnieniu i rozpadzie społeczności internetowych. „Staramy się odpowiedzieć na pytanie, na ile fakt, że posiadamy pewne emocje, ujawnia się w naszych wypowiedziach na różnych forach i blogach i na ile nasze emocje mają charakter kolektywny, czyli podzielane są przez inne osoby. Czy umieszczenie na portalu, blogu lub liście dyskusyjnej emocjonalnej wypowiedzi inspiruje następne osoby również do emocjonalnych wypowiedzi?” – powiedział prof. Janusz Hołyst, koordynator przedsięwzięcia.
Wnioski zawarte w opublikowanym niedawno wstępnym raporcie z badań projektu CyberEmotions, przygotowane na podstawie analizy 2.5 mln komentarzy zamieszczonych w 100.000 dyskusji przez 18.000 uźytkowników forum serwisu BBC, potwierdzają, że internetowe komentarze piszemy pod wpływem emocji. Są to zazwyczaj emocje negatywne, które napędzają dyskusję, motywują do uczestnictwa w forum i wyrażania skrajnych opinii. Im częściej wypowiadamy się w danym wątku, tym częściej wyrażamy tam negatywną emocję. Dlatego dłuższe wątki dyskusyjne mają bardziej negatywny charakter
Celem projektu jest m.in. przygotowanie oprogramowania, które mogłoby zostać wykorzystywane przez społeczności internetowe. „Chcielibyśmy opracować program, który pokazywałby stany emocjonalne społeczności internetowej. W ten sposób możliwe byłoby sprawdzenie, czy w ostatnich kilku wypowiedziach nie przeważały coraz bardziej negatywne emocje. Dzięki niemu można byłoby sformułować ostrzeżenie: Wasza współpraca prowadzona przez Internet może się rozpaść, wasz projekt jest zagrożony – wyjaśnia prof. Hołyst. (www.naukawpolsce.pap.pl, 28.05.2010) Naukowcy pracują także nad tzw. virtual humans, czyli sztucznymi osobowościami, awatarami, które byłyby obdarzone emocjami i pomagałyby w przekazie informacji przez Internet.
Prof. dr hab. Janusz Hołyst jest pracownikiem Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, gdzie kieruje pracownią Fizyki w Ekonomii i Naukach Społecznych oraz Centrum Doskonałości Badań Systemów Złożonych. Zajmuje się zastosowaniem metod i modeli fizyki w ekonomii i socjologii, m.in. analizą szeregów czasowych dla rynków finansowych, modelowaniem ryzyka finansowego, przepływem informacji w sieciach złożonych, oraz modelami dynamiki opinii społecznej i emocji w społecznościach internetowych.
Zaloguj się Logowanie