Niecałe 67 tysięcy indywidualnych numerów ubezpieczenia socjalnego (tzw. PPS, Personal Public Service) wydano od początku roku do końca października w Republice Irlandii obywatelom z nowych krajów UE – wynika z rządowych danych przytoczonych we wtorek przez portal Irish Examiner. Ponad połowę z nich wydano Polakom.
W analogicznym okresie zeszłego roku było ich 116 tys., co w ujęciu rocznym oznacza spadek o 42 proc.
Ogółem obcokrajowcy (zarówno z UE jak i spoza niej) uzyskali w czasie tych 10 miesięcy 139 i pół tysiąca numerów ubezpieczenia, w tym 66.992 – obywatele nowych państw członkowskich. Liczba numerów wydanych Brytyjczykom i Francuzom była po raz pierwszy od kilku lat wyższa niż tych wydanych obywatelom z nowych krajów UE.
Dane wskazują też, że do pracy w Irlandii przyjeżdża w ogóle mniej obcokrajowców: w 2007 r. było ich 218 tys., a w 2006 r. – 231 tys.
Z ankiety ogłoszonej ostatnio przez agencję pośrednictwa pracy CPL wynika, że z ok. 200 tys. mieszkających tam Polaków – 66 tys. zamierza wrócić do Polski przed końcem przyszłego roku, głównie z powodu pogorszenia sytuacji na rynku pracy.
Dane dotyczące popytu na polskie gatunki piwa Tyskie i Lech, które ostatnio opublikowali ich dystrybutorzy, wskazują na spadek sprzedaży. To także uważane jest za wskaźnik mniejszej liczby Polaków w Irlandii.
Według danych Komisji Europejskiej, imigranci stanowią w tym kraju ok. 12 proc. ogółu ludności, co jest jednym z najwyższych wskaźników w UE. Aktywni zawodowo obywatele nowych krajów UE w proporcji do ogółu zatrudnionych stanowią 5 proc., co jest najwyższym wskaźnikiem w UE. W Wielkiej Brytanii jest to np. 1,2 proc.
Irlandzkie dane wskazują również na spadek liczby obcokrajowców zatrudnionych w sektorze budowlanym, który jako jeden z pierwszych dotkliwie odczuł skutki recesji, a przy tym – na wzrost liczby cudzoziemskich dzieci uczęszczających do szkół podstawowych. (PAP) asw/ bba/
Zaloguj się Logowanie