Ciemność widzę – czyli jak zarządzać jasnością naszego komputera

© Lenovo

© Lenovo

Zadanie może wydawać się banalne a dla starych wyjadaczy, którzy reinstalują systemy jeszcze przed pierwszą kawą będzie z pewnością przedmiotem mało subtelnej szyderki i prześmiewczych komentarzy – my jednak podchodzimy do tematu ze śmiertelną powagą. Kwestia regulacji jasności monitora w laptopie bądź komputerze potrafi mieć niebagatelne konsekwencje zarówno dla samego sprzętu jak i dla naszego zdrowia i samopoczucia, dlatego przyjrzyjmy się, jak się tym tematem zająć.

Ustawienia lub inaczej rzecz ujmując – opcje – są jak sama nazwa wskazuje kwestią mocno indywidualną. W zależności od naszych preferencji bądź warunków, w których używamy komputera, światło monitora, powinno być mniej lub bardziej intensywne.

Jest oczywiste i naukowo udowodnione, że długa praca przed monitorem komputera negatywnie wpływa na nasze samopoczucie: męczy oczy, powoduje bóle głowy i migreny, sprawia, że zdecydowanie łatwiej się męczymy i pracujemy mniej efektywnie.

By tego uniknąć powinniśmy się nauczyć jak zarządzać emisją światła z ekranów naszych komputerów i na szczęście są już na to dość sensowne sposoby.

W niektórych starszych laptopach dla funkcji przyciemniania lub pojaśniania ekranu dedykowane były klawisze wbudowane w obudowę komputera. W innych wersjach znajdowały się one na klawiaturze i najczęściej uruchamiało się je w połączeniu z naciśnięciem klawisza funkcyjnego Fn. By jeszcze bardziej ułatwić niektórym zadanie, w niektórych przypadkach opcjom regulacji jasności ekranu towarzyszy obecna na klawiaturze ikona słoneczka, które w najbardziej oczywisty sposób sugeruje, gdzie można znaleźć klawisze odpowiedzialne właśnie za te funkcje. Więcej na temat konfiguracji i ustawień klawiszy odpowiedzialnych za regulację jasności dowiecie się z poświęconego temu zagadnieniu artykułu.

By sprawy jeszcze bardziej uprościć i – w praktyce – nie przejmować się przesadnie tematem licząc na to, że całą robotę wykona ktoś inny, można zainstalować aplikację, która bazując na danych dotyczących naszego położenia i strefy czasowej w której się znajdujemy, sama dobierze odpowiednią temperaturę i natężenie światła na naszym monitorze, wiedząc, że właśnie zbliża się mrok lub niedługo wschodzi słonce.

Więcej na ten i inne tematy dotyczące konfiguracji komputera dowiesz się odwiedzając stronę www.lenovozone.pl

Zaloguj się Logowanie

Komentuj