Borówka amerykańska i jej właściwości zdrowotne

borówka amerykańska

© freeimages.com

Owoce są stałym elementem zdrowej i zbilansowanej diety. Niektóre szczególnie wyróżniają się zawartością witamin i korzystnych składników. Przykładem jest borówka amerykańska. W artykule opisujemy prozdrowotne właściwości borówki.

Borówka amerykańska dobra na serce

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Wschodniej Anglii we współpracy z naukowcami z Harvardu wynika, że codzienne spożywanie 150 g borówek zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia o nawet 15%. Zespół badawczy z Departamentu Żywienia i Medycyny Prewencyjnej Uniwersytetu sprawdzał, czy jedzenie borówek na wpływ na zespół metaboliczny – stan, który dotyka 1/3 dorosłych osób w Zachodniej Europie, który obejmuje co najmniej trzy z następujących czynników ryzyka: wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cukru we krwi, nadmiar tkanki tłuszczowej wokół talii, niski poziom „dobrego cholesterolu” i wysoki poziom trójglicerydów.

Już poprzednie badania naukowców wykazały, że osoby regularnie jedzące borówki mają mniejsze ryzyko rozwoju chorób, w tym cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia. Dzieje się tak dlatego, że owoce borówki są bogate w naturalnie występujące związki zwane antocyjanami, które są flawonoidami odpowiedzialnymi za czerwony i niebieski kolor w owocach.

Zespół zbadał skutki spożywania borówek codziennie u 138 osób z nadwagą i otyłością, w wieku od 50 do 75 lat, u których występowały wskazane wyżej problemy zdrowotne. Sześciomiesięczne badanie było najdłuższą dokonaną próbą tego rodzaju. Pierwsza grupa osób otrzymywała 150 gramów borówek (jedna filiżanka), druga 75 gramów (pół filiżanki), trzecia była grupą Placebo, spożywającą imitującą borówki alternatywę ze sztucznych barwników i aromatów. Udowodniono, że spożywanie jednej filiżanki borówek dziennie prowadzi do trwałej poprawy funkcji naczyniowych i drożności tętnic – co stanowi wystarczającą różnicę, aby zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych o 12–15 procent. Co ciekawe jednak, podobnych korzyści nie odkryto w drugiej grupie badawczej – może to oznaczać, że osoby szczególnie narażone na choroby serca powinny regularnie spożywać borówki w większych dawkach.

Gdzie znaleźć zdrowe borówki?

Borówki są powszechnie dostępne w sklepach warzywnych czy supermarketach. Wiele osób ma jednak obawy o ich jakość i wolałaby wybierać produkty z naturalnej uprawy. Borówkę amerykańską można bez przeszkód wyhodować we własnym ogródku, pod warunkiem stosowania się do zaleceń profesjonalnych hodowców. Niezwykle istotnym jest, by zacząć od pozyskania sadzonek borówki amerykańskiej z pewnej hodowli, najlepiej znajdującej się pod kontrolą Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, np. w Szkółce borówki amerykańskiej „Jagódka”. Tylko w takim miejscu zyskamy pewność czystości gatunkowej sadzonek borówki oraz tego, że są one wolne od chorób czy pasożytów.

W jaki sposób zapewnić sobie dostęp do świeżych owoców przez długi czas? W Polsce można uprawiać wiele gatunków borówki. Warto wybrać kilka różnych odmian, które nie owocują jednocześnie. Dzięki tej metodzie zbiory będą mogły trwać nawet od lipca do października, zależnie oczywiście od warunków pogodowych. Po wyborze odpowiednich sadzonek, musimy koniecznie zadbać o warunki dla rośliny – odpowiednią glebę, właściwe odległości pomiędzy krzewami, nawadnianie oraz – w razie konieczności – nawożenie. Zadbane krzewy odwdzięczą nam się pięknymi, pełnymi owocami, których właściwości zdrowotne zostały dowiedzione naukowo.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj