Bioinformatyka w medycynie

Nowa pracownia badań in silico, która posłuży do projektowania nowych związków chemicznych z zastosowaniem zaawansowanych technik matematycznych i informatycznych, powstała w laboratoriach polskiej firmy farmaceutycznej Adamed. Jak informują przedstawiciele spółki, jest to jeden z pierwszych w kraju przypadków wykorzystania narzędzi bioinformatycznych do prowadzenia badań nad nowymi lekami.

In silico to termin naukowy stosowany w biologii, informujący o tym, że wykonane czynności (badania) zostały przeprowadzone za pomocą komputera. Typowym przykładem analizy in silico jest sekwencjonowanie genów za pomocą programów komputerowych. Wykorzystanie najnowszych technologii informatycznych oraz specjalistycznych symulatorów pozwala także projektować właściwości cząsteczek chemicznych i przewidywać ich zachowanie w organizmie człowieka, zanim związek zostanie wytworzony w świecie rzeczywistym.
 
Teraz także Adamed postanowił skorzystać z możliwości jakie oferuje współczesna bioinformatyka. W związku z tym, w obrębie Działu Biologii firmy utworzona została Pracownia Badań In Silico. Zatrudnieni w niej naukowcy zajmują się projektowaniem związków chemicznych jeszcze przed ich wytworzeniem. Wspiera ich w tym m.in. profesjonalny sprzęt, który umożliwia pełne przeprowadzenie procesu projektowania molekuł o wysokim potencjale terapeutycznym i przekazanie ich modeli do dalszych badań. Pracownia ma służyć poszukiwaniu leków, które zostaną wykorzystane w terapii głównych chorób cywilizacyjnych: cukrzycy, nowotworów oraz chorób ośrodkowego układu nerwowego.
 
„Korzystanie przez naszych naukowców z narzędzi bioinformatycznych redukuje liczbę koniecznych do przeprowadzenia badań w laboratorium chemicznym i usprawnia proces badań nad nowymi lekami” – mówi Małgorzata Korpusik, dyrektor ds. Badań i Rozwoju firmy.
 
Jak dodaje, nowa pracownia umożliwia zwiększenie liczby związków, ocenianych pod kątem aktywności terapeutycznej, z kilku do kilkuset tysięcy. Poszerzenie skali badań jest możliwe dzięki modelowaniu molekularnemu opartemu o techniki obliczeniowe, służące przewidywaniu własności cząsteczek lub układów ponadcząsteczkowych oraz wstępnej selekcji molekuł, dokonywanej z wykorzystaniem światowych bibliotek związków i naukowych baz danych dostępnych poprzez Internet.
 
Pracę naukowców wykorzystujący narzędzia bioinformatyczne wspierają także inne narzędzia, spontanicznie tworzone przez wolontariuszy sieci obliczeń rozproszonych. Na świecie do podobnych projektów można zaliczyć projekt Rosetta@home, zajmujący się poszukiwaniem nowych leków przeciwnowotworowych oraz Folding@home, w podobnych celach symulujący zwijanie białek.
(PAP – Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz, bsz)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj