Bierzesz kredyt gotówkowy? Zobacz, o czym warto pamiętać!

bierzesz-kredyt-gotowkowy_3

Bierzesz kredyt gotówkowy? Zobacz, o czym warto pamiętać!

Kredyt gotówkowy to rozwiązanie, po które często sięgamy w kryzysowej sytuacji lub planując większe wydatki. Warto z niego skorzystać, jednak tylko wtedy, gdy dokładnie przeanalizujemy swoje możliwości finansowe oraz wybierzmy korzystną ofertę. Zobacz, jakie aspekty należy rozważyć przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu.

Po pierwsze: czy znasz rzeczywiste oprocentowanie?

Planując wzięcie kredytu, patrzymy przede wszystkim na oprocentowanie. Rzeczywiście, jest to parament mający kluczowe znaczenie. Zdarza się jednak, że zwracamy uwagę na oprocentowanie nominalne, co wprowadza nas w błąd.

Oprocentowanie nominalne to stawka WIBOR powiększona o marżę banku – jego uwzględnienie pozwala nam określić wysokość samych odsetek. Tymczasem na koszt kredytu składają się również różne opłaty oraz prowizje. Dlatego powinniśmy zwracać uwagę na oprocentowanie rzeczywiste i RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania.

Po drugie: czy porównałeś oferty kilku banków?

Samodzielne pozyskanie danych o wielu różnych ofertach bankowych i porównanie ich ze sobą byłoby bardzo trudne. Z pomocą przychodzą nam porównywarki kredytowe. Te przydatne narzędzia finansowe pozwalają nam na porównanie wysokości rat, oprocentowania, czy też całkowitego kosztu wielu kredytów. Możemy więc sprawdzić, który z nich okaże się najbardziej korzystny przy wybranych przez nas parametrach, takich jak wysokość kwoty i okres spłaty (najlepsze kredyty gotówkowe znajdziesz tutaj).

bierzesz-kredyt-gotowkowy_1

Po trzecie: kwestia ubezpieczenia

Biorąc kredyt, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że ubezpieczenie jest zwykle dobrowolne. Nie zawsze warto się na nie decydować, zwłaszcza gdy pożyczka jest na niewielką kwotę. Z drugiej strony, nie zawsze powinniśmy też z niego rezygnować. Może się okazać przydatnym zabezpieczeniem na wypadek choroby czy utraty pracy. Musimy jednak dokładnie przyjrzeć się związanym z ubezpieczeniem kosztom, ale również jego zakresowi i warunkom. Porównajmy opcje dostępne w kilku bankach, zwracając szczególną uwagę na to, w jakich sytuacjach będziemy mogli liczyć na pomoc.

Zadecyduj: jakie oprocentowanie i jakie raty?

Nie zawsze mamy możliwość wyboru rodzaju rat oraz oprocentowania. Jeśli jednak mamy taką opcję, warto podjąć przemyślaną decyzję. W jednym i drugim przypadku wybór powinien zależeć od naszych możliwości finansowych oraz tego, jak widzimy przyszłość naszych finansów.

bierzesz-kredyt-gotowkowy_2

Jeśli zdecydujemy się na oprocentowanie zmienne, możliwe jest, że po jakimś czasie rata kredytu nawet znacząco się obniży. Musimy jednak liczyć się z ryzykiem, że sytuacja na rynku finansowym będzie mniej sprzyjająca i zapłacimy więcej niż na początku. Oprocentowanie stałe to rozwiązanie bezpieczne, bo możemy mieć pewność, że wysokość raty nie ulegnie zmianie.

Wybierając raty malejące, będziemy cieszyć się niższym całkowitym kosztem kredytu, jednak na początku przyjdzie nam płacić dużo wyże kwoty niż w przypadku rat stałych. Powinniśmy się zdecydować na to rozwiązanie tylko w sytuacji, kiedy mamy pewne dochody i brak ryzyka, że wysoka rata nadmiernie obciąży nasz budżet.

Przed wybraniem kredytu gotówkowego musimy podjąć kilka ważnych decyzji dotyczących m.in. okresu spłaty czy rodzaju rat. Porównanie wielu różnych ofert sprawi, że podejmiemy słuszną decyzję, dopasowaną do naszej sytuacji finansowej.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj