Będą morskie autostrady

Komisja Europejska pozytywnie ocenia pierwsze efekty zainaugurowanej dwa lata temu zintegrowanej polityki morskiej. Jej celem jest m.in. zrównoważony rozwój obszarów morskich, rozbudowa szlaków transportowych oraz zwiększenie bezpieczeństwa granic zewnętrznych UE. – Początki mamy znakomite – uważa komisarz Joe Borg, odpowiedzialny za gospodarkę morską i rybołówstwo.

Komisja przedstawiła sprawozdanie z postępu prac w ramach zintegrowanej polityki morskiej oraz prognozę na nadchodzący okres.
 
- Polityka morska stanowi nieodzowny element zrównoważonej polityki w zakresie klimatu i energii. (…) Mając na względzie odpowiedzialne i użyteczne zarządzanie morzami i oceanami powinniśmy rozwijać planowanie przestrzenne obszarów morskich, zintegrować nadzór morski ponad granicami oraz w różnych państwach oraz stworzyć sieć obserwacji i danych morskich – mówił przewodniczący KE José Manuel Barroso.
 
Portugalczyk dodał, że szczególne nadzieje wiąże ze stworzeniem tzw. autostrad morskich. To projekt rozwijany od 2002 r., który zakłada ustanowienie stałych szlaków żeglugowych między europejskimi portami. Ruch odbywałby się tam na podobnych zasadach jak na lądzie – bez kontroli granicznych i celnych.
 
- Chociaż zintegrowana polityka morska powstała dopiero niedawno, udało jej się już zmienić sposób, w jaki Europa gospodaruje zasobami morskimi, jak również przyczyniła się do wzrostu zainteresowania kwestiami morskimi. Początki zintegrowanej polityki morskiej są znakomite – ocenił komisarz ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa Joe Borg.
 
Komisja zaprezentowała też strategię, która w przyszłości ma ułatwić zarządzanie terenami morskimi na obszarze Unii Europejskiej. Zakłada ona m.in. regularne konsultacje instytucji UE, państw członkowskich i regionów przybrzeżnych. Wszelkie zmiany i inwestycje dotyczące obszarów morskich mają być realizowane dopiero po rozważeniu łącznych skutków dla środowiska naturalnego.
 
KE zamierza także usprawnić system przepływu informacji. Obecnie instytucje zajmujące się nadzorem morskim w państwach członkowskich zbierają dane niezależnie od swoich odpowiedników w innych krajach. Komisja opracowała wytyczne, które pomogą nakłonić te instytucje do współpracy.
 
Usprawnienie przepływu informacji między różnymi użytkownikami ma przyczynić się do wzrostu skuteczności m.in. organów kontroli granicznej, celnej czy jednostek zajmujących się walką z nielegalną imigracją. Może także pomóc w rozwoju sektorów rybołówstwa i transportu morskiego.
 
Zintegrowana polityka morska to projekt przyjęty przez Komisje Europejską w październiku 2007 r. W jej skład wchodzą:
- strategia na rzecz badań naukowych w dziedzinie morza
- krajowe zintegrowane polityki morskie, opracowywane przez państwa członkowskie
europejska sieć nadzoru morskiego
- mapa drogowa na rzecz morskiego planowania przestrzennego w państwach członkowskich
zwalczanie nielegalnych i niszczących połowów
- wspieranie europejskich firm działających w sektorze morskim
- przegląd zwolnień z unijnych przepisów prawa pracy dla sektora transportu morskiego i rybołówstwa
- europejska sieć informacji i obserwacji środowiska morskiego
- strategia na rzecz łagodzenia skutków zmian klimatycznych w regionach nadbrzeżnych.
(UE w Polsce)
 

Zaloguj się Logowanie

Komentuj