Fundusze dla firmy Symantec

Komisja Europejska przyznała firmie Symantec fundusze na trzeci, długoterminowy projekt badawczy. Nowe europejskie laboratorium badawcze firmy Symantec będzie współpracować z czołowymi technologicznymi organizacjami badawczymi w Europie, badając istniejące i powstające zagrożenia pochodzące z Internetu.

Ten trzyletni projekt o nazwie WOMBAT (Worldwide Observatory of Malicious Behaviours and Attack Threats — światowe obserwatorium destrukcyjnych zachowań i zagrożeń atakami) ma na celu stworzenie nowych możliwości poznawania istniejących i powstających zagrożeń wobec gospodarki internetowej i jej użytkowników. Nowe europejskie laboratorium badawcze firmy Symantec będzie współpracować z konsorcjum WOMBAT w celu lepszego poznania zagrożeń pochodzących z Internetu i tendencji dotyczących destrukcyjnego kodu.

Projekt WOMBAT będzie wykorzystywał globalną sieć wywiadowczą firmy Symantec — jedną z najlepszych na świecie. Ponadto celem projektu jest badanie nowych technologii czujników w systemach bezprzewodowych i wyszukiwarkach, usprawnianie współpracy między ekspertami, opracowanie nowych metod charakteryzowania zaobserwowanych ataków oraz stworzenie nowych modeli, ułatwiających specjalistom do spraw bezpieczeństwa wybieranie odpowiednich środków do przeciwdziałania najnowszym zagrożeniom.

Projekt WOMBAT jest trzecim od 2004 r. długoterminowym projektem badawczym, na który firma Symantec otrzymała fundusze od Komisji Europejskiej, pokonując liczną konkurencję. Ponadto firma Symantec współpracuje obecnie z organizacjami badawczymi, najlepszymi na świecie firmami technologicznymi oraz z europejskimi operatorami telekomunikacyjnymi w ramach trzyletniego projektu Komisji Europejskiej o nazwie AntiPhish. Uczestniczyła ona również w niedawno zakończonym, 33-miesięcznym projekcie LOBSTER mającym na celu ochronę szerokopasmowych połączeń internetowych w Europie.

„Firma Symantec jest zaszczycona, mogąc kontynuować bardzo zaawansowane badania w społeczności europejskiej i korzystać z wyjątkowego doświadczenia wysoko wykwalifikowanych i szanowanych specjalistów” — powiedział Brian Witten, starszy dyrektor firmy Symantec ds. badań rządowych. „Wspólne działania w ramach projektu naszego nowego laboratorium badawczego oraz Komisji Europejskiej ułatwią nam zapewnienie firmom i klientom informacji i narzędzi potrzebnych do zachowania bezpieczeństwa w sieci”.

Nowe laboratorium badawcze firmy Symantec w Europie będzie koncentrować się na stosowaniu nowatorskich metod, wdrażaniu nowych pomysłów i rozwijaniu przyszłościowych technologii. Laboratoria badawcze firmy Symantec będą współpracować z zewnętrznymi agencjami rządowymi, uniwersytetami oraz firmami. Współpraca polegać będzie zarówno na długoterminowych badaniach, jak i na krótkoterminowych innowacyjnych projektach, przynoszących natychmiastowe korzyści klientom wszystkich działów firmy Symantec. Dotychczasowe rozwiązania opracowane przez laboratoria badawcze firmy Symantec i wprowadzone na rynek to między innymi pierwsza technologia antyspamowa tej firmy, mechanizm blokowania luk w zabezpieczeniach, który jest skuteczną obroną przed szybko rozprzestrzeniającymi się zagrożeniami w sieci, usprawnienia wydajności produktów do tworzenia kopii zapasowych marki Veritas oraz zabezpieczenia infrastruktury o kluczowym znaczeniu.

Europejskim laboratorium badawczym firmy Symantec będzie kierować dr Marc Dacier, światowej sławy ekspert w dziedzinie zabezpieczeń komputerów. Przed objęciem tej funkcji dr Dacier wykładał technologie sieciowe i bezpieczeństwo komputerów w instytucie Eurecom — uczelni wyższej oraz centrum badawczym w dziedzinie systemów komunikacyjnych. Instytut ten jest jedną z najbardziej aktywnych akademickich organizacji badawczych w Europie, zwłaszcza w dziedzinie rozwiązań sieciowych i zabezpieczeń komputerów. Oprócz działalności akademickiej dr Dacier pracował również w wielu firmach. Jednym z najważniejszych stanowisk, które obejmował, było kierownictwo laboratorium firmy IBM w Zurychu, zajmującego się analizą globalnego bezpieczeństwa.

Dr Dacier zasiadał w komitetach programowych ponad 50 ważnych konferencji poświęconych zabezpieczeniom i niezawodności. Jest również członkiem komitetów redakcyjnych kilku czasopism technicznych.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj