UE finansuje informatyzację mazowieckich urzędów

Mazowieckie urzędy są coraz bardziej zinformatyzowane a mieszkańcy Mazowsza coraz więcej urzędowych spraw mogą załatwić przez Internet.

Przedstawiciele zarządu województw podpisali już 22 umowy na dofinansowanie projektów związanych z e-administracją. Unia Europejska dofinansowała je kwotą blisko 84,5 mln złotych. 9 września podpisane zostały kolejne trzy umowy. To dobra wiadomość dla mieszkańców Jabłonny, Tłuszcza i Pionek.

Żyjemy w XXI wieku, dobie informatyzacji i nowoczesnych technologii. Inwestycje te niewątpliwie wpisują się w ducha naszych czasów i przyczynią się do dalszego, szybkiego rozwoju naszego regionu – podkreślił wicemarszałek Marcin Kierwiński. – Gratuluję wszystkim beneficjentom dobrych projektów i życzę szybkiej ich realizacji i sprawnego rozliczenia. Mam nadzieję, że e-urzędy w waszych gminach przybliżą was jeszcze bardziej do mieszkańców – dodał Piotr Szprendałowicz, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego.

E-Jabłonna, czyli urząd w Internecie

Projekt zakłada wdrożenie w Urzędzie Gminy Jabłonna platformy e-Usług, elektronicznego obiegu dokumentów, aplikacji e-Podatki oraz oprogramowania Ewidencji Działalności Gospodarczej z opcją wyszukiwarki on-line.

Z większości tych usług mieszkańcy Jabłonny mogą już korzystać. Do czerwca przyszłego roku w urzędzie pojawi się jeszcze stanowisko ułatwiające korzystanie z e-usług osobom niepełnosprawnym. Zostanie ono wyposażone w komputer z dotykowym monitorem, odwróconą i powiększoną mysz dla osób niepełnosprawnych, klawiaturę z nakładką zapobiegającą wciśnięciu kilku klawiszy jednocześnie, a także nowej generacji mysz z detektorem wyczuwającym ruch.

Dzięki wdrożeniu systemu e-Urząd mieszkańcy gminy większość spraw urzędowych mogą załatwić przez Internet, a także śledzić tok ich załatwiania. Na stronie dostępne są także kiosk z pracą, w którym zarówno poszukujący pracy, jak i pracodawcy mogą zamieszczać ogłoszenia. Dostępna będzie także aplikacja e-Konsultacje społeczne umożliwiająca mieszkańcom zapoznanie się z projektami najważniejszych przedsięwzięć podejmowanych przez samorząd i wypowiedź na ich temat. Dzięki opcji e-Giełda ofert kulturalno-społecznych swoje oferty będą mogli zamieszczać w Internecie organizatorzy różnego rodzaju imprez. Natomiast aplikacja e-Akty będzie zawierała zbiór kluczowych przepisów prawnych.

Dużym ułatwianiem dla podatników jest system e-Podatki. Pozwala on na dostęp do swojej informacji podatkowej przez Internet. Tą samą drogą można także zapłacić podatek, sprawdzić swoje zaległości, zarejestrować deklarację podatkową, a także jej korektę.

Przez Internet do burmistrza

Już w przyszłym roku mieszkańcy Tłuszcza i okolic, nie wychodząc z domu, będą mogli zadać pytanie burmistrzowi, złożyć wniosek w urzędzie czy też wypełnić ankietę. Będzie to możliwe dzięki realizacji projektu dotyczącego wprowadzenia w Urzędzie Gminy tzw. e-Usług.

Ponadto utworzona zostanie interakcyjna strona internetowa. Z pewnością ułatwi ona mieszkańcom komunikację z władzami gminy. Każdy będzie mógł w tym miejscu zadawać pytania, wyrazić własną opinię, zgłaszać postulaty czy też wziąć udział w sondażach i ankietach. Zamieszczone będą tutaj także najnowsze wiadomości, informacje o organizacjach obywatelskich oraz e-ogłoszenia drobne. Z myślą o przedsiębiorcach i osobach bezrobotnych stworzony zostanie tzw. kiosk z pracą. Wprowadzony będzie także m.in. elektroniczny obieg dokumentów.

Istotnym elementem projektu będzie stworzenie punktu obsługi interesanta niepełnosprawnego. Punkt zostanie wyposażony w komputer z klawiaturą dotykową, mysz z detektorem i czytnik podpisu elektronicznego.

W Pionkach sprawę w urzędzie załatwisz on-line

Dobra wiadomość dla mieszkańców Pionek. Już od początku przyszłego roku, aby złożyć wniosek w urzędzie, nie będzie trzeba wychodzić z domu. Dodatkowo po złożeniu wniosku drogą elektroniczną, będzie można na bieżąco śledzić postępy w załatwianiu sprawy. Dla tych, którzy nie mają Internetu w domu, na terenie miasta, zainstalowanych zostanie 6 infokiosków.

Zostaną one umieszczone w najbardziej uczęszczanych miejscach – w centrum miasta, w Urzędzie Miasta Pionki czy w Ogródku Jordanowskim. Za ich pomocą będzie można przesłać dokumenty do urzędu albo zapoznać się z informacjami zawartymi na stronie internetowej urzędu. Infokioski znajdujące się na terenie otwartym będą dostępne 24 godz. na dobę.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj