Zarówno inicjatywy klastrowe jak też działające bądź tworzone klastry mogą uzyskać dofinansowanie nie tylko na poziomie krajowym, przy wykorzystaniu ogólnopolskich programów operacyjnych typu Innowacyjna Gospodarka czy Kapitał Ludzki, ale wsparcie to może mieć charakter regionalny. Chodzi tutaj o regionalne programy operacyjne, które opracowują i przedstawiają do zatwierdzenia Komisji Europejskiej poszczególne, polskie województwa.
Przykładem takiego programu jest Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego, a działanie 1.4 w nim zawarte, odnoszące się do infrastruktury wspierającej innowacyjność i przedsiębiorczość w regionie daje sposobność uzyskania wsparcia na projekty inwestycyjne, mieszczące się swoim zakresem w jego ramach.
Działanie 1.4 jest zawarte w pierwszej osi priorytetowej RPO WD, której celem jest wzrost konkurencyjności dolnośląskich przedsiębiorstw. Celem zaś powyższego działania jest wzmocnienie i wykorzystanie potencjału sektora badawczo – rozwojowego oraz infrastruktury wspierającej innowacyjność i przedsiębiorczość w regionie. Nie od dziś wiadomo, że kluczowym czynnikiem decydującym o wysokiej atrakcyjności i zarazem konkurencyjności gospodarki w skali regionu jest obecność prężnie działających podmiotów gospodarczych, wykorzystujących osiągnięcia naukowe dla zwiększenia jakości swoich wyrobów i usług. Z drugiej jednak strony koniecznym jest stworzenie w regionie odpowiednio rozwiniętej infrastruktury, opartej o proinnowacyjne instytucje, parki technologiczne, inkubatory przedsiębiorczości czy klastry. Jest to wystarczające uzasadnienie celów, jakie stoją przed potencjalnymi przedsiębiorcami.
Przykładowe rodzaje projektów, co do których przewidziano możliwość uzyskania pomocy publicznej w formie dofinansowania mogą mieć charakter projektów inwestycyjnych dotyczących tworzenia i rozwoju infrastruktury wspierającej innowacje poprzez budowę nowej lub modernizację istniejącej infrastruktury. Jak wynika z informacji zawartych w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Dolnośląskiego zakresem finansowania mogą również być objęte projekty polegające na zakupie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do utworzenia parku technologicznego czy też klastra. Warto jeszcze wspomnieć o projektach przedsięwzięć z zakresu współpracy międzynarodowej i międzyregionalnej (np. seminaria, konferencje) w celu zapewnienia wymiany dobrych praktyk oraz doświadczeń. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż dofinansowanie może ponadto objąć budowę dróg wewnętrznych, parkingów, co ma bezpośredni wpływa na jakość tworzonej infrastruktury. Słowem, projekty mogą dotyczyć wszystkiego, co jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania infrastruktury wspierającej innowacje.
Program przewiduje dość szeroką gamę beneficjentów. W przypadku udzielania dotacji inwestycyjnych dotyczących tworzenia i rozwoju infrastruktury jednostek naukowych, centrów doskonałości, prowadzących działalność badawczo – rozwojową na rzecz przedsiębiorstw beneficjentami mogą być jednostki naukowe, sieci naukowe, konsorcja naukowo – przemysłowe oraz szkoły wyższe. Jeśli chodzi o inne rodzaje projektów do grupy beneficjentów można zaliczyć instytucje otoczenia biznesu, prowadzące działalność statutową w zakresie projektu, o którego wsparcie wnioskują w ramach omawianego działania, szkoły wyższe czy też jednostki samorządu terytorialnego i ich związki oraz stowarzyszenia i porozumienia oraz jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego.
Minimalna wartość projektu podlegającego współfinansowaniu jest różna w zależności od rodzaju i charakteru tego projektu. W przypadku tworzenia i rozwoju infrastruktury wspierającej centra innowacji minimalna wartość projektu wynosi 500 tys. złotych, zaś jeśli weźmie się pod uwagę tworzenie i rozwój inkubatorów przedsiębiorczości ta wartość może wynieść nawet 1 mln. Każdy z nich ograniczony jest pewną maksymalną wartością, której w zasadzie nie można przekroczyć. Zaś wielkość dofinansowania może wynieść od 40% do 60% kwot wskazanych wyżej, co oznacza, że pozostała część stanowi wkład własny.
Omawiany program operacyjny przewiduje możliwość finansowania projektów w ramach tzw. cross-financingu, którego mechanizm polega na dopuszczeniu finansowania poszczególnych projektów, objętych wsparciem danego funduszu, przy wykorzystaniu środków zgromadzonych w ramach innego funduszu europejskiego. Umożliwia to m. in. bardziej elastyczne finansowanie przedsięwzięć. Zgodnie z RPO WD zakresem cross-financingu objęte są szkolenia specjalistyczne, w przypadku których dofinansowaniem objęte są koszty uczestnictwa w niezbędnych szkoleniach wykorzystywanych wyłącznie
w celu realizacji projektu. Wielkość takiego dofinansowania wynosi do 10% wydatków kwalifikowanych projektu.
Na koniec warto podać, iż całkowita alokacja finansowa przeznaczona na działanie 1.4 wynosi 109 679 582 euro.
Zaloguj się Logowanie