Aktywizacja bezrobotnych stanowi istotny element polityki społecznej prowadzonej przez powiatowe urzędy pracy. Jednym z przejawów tej działalności jest możliwość ubiegania się przez osoby bezrobotne o dotacje na uruchomienie własnej firmy.
Taki rodzaj wsparcia istnieje od 2004 roku, kiedy weszła w życie ustawa z dnia 20 kwietnia tegoż roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która stwarza prawne możliwości rozlokowania środków zgromadzonych w ramach Funduszu Pracy. Poza wyżej wspomnianą formą aktywizacji istnieją jeszcze inne, które najczęściej przybierają postać staży oraz szkoleń indywidualnych. Nie mniej jednak to właśnie dotacje na rozpoczęcie własnej działalności są jedną z najpopularniejszych form aktywnego przeciwdziałania bezrobociu.
Dotacje
Wysokość dotacji, jaką można uzyskać na początek działalności gospodarczej w bieżącym roku wynosi 6-krotność średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw i jednocześnie warto podkreślić, że można ubiegać się o dofinansowanie w pełnej kwocie tj. 19 461,60 zł. Warunkiem koniecznym ubiegania się o taką dotację jest posiadanie statusu bezrobotnego oraz zarejestrowanie się we właściwym urzędzie pracy. Takiej możliwości wsparcia pozbawieni są studenci studiów dziennych (co nie dotyczy osób studiujących w trybie niestacjonarnym) oraz osoby, które w okresie 12 miesięcy przed złożeniem odpowiedniego wniosku o pomoc w urzędzie pracy prowadziły działalność gospodarczą. Istotnym zastrzeżeniem jest również to, aby osoba obiegająca się o wsparcie w okresie 5 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o dofinansowanie nie otrzymywała jakiejkolwiek środków, np. w postaci pożyczki, z Funduszu Pracy lub innych funduszów publicznych, które to środki miały jej pomóc w prowadzeniu działalności gospodarczej i rolniczej. Ponadto wsparcia nie uzyskają osoby skazane za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu w okresie 2 lat przed złożeniem wniosku.
Mechanizm uzyskiwania pomocy wygląda tak, iż po złożeniu wniosku jest on opiniowany przez pracowników urzędu pracy. Po uzyskaniu pozytywnej opinii, wyznaczany jest termin, w którym ma nastąpić podpisanie umowy pomiędzy urzędem a osobą bezrobotną oraz poręczycielami. Podpisanie umowy jest etapem zamykającym, po którym środki wpływają na konto beneficjenta. Cała procedura trwa średnio 50 dni, co oczywiście nie jest regułą. Koniecznie trzeba wiedzieć, iż dotacje muszą zostać przeznaczone na inwestycje jednorazowe, tj. na przykład zakup oprogramowania, odpowiedniego sprzętu (piła mechaniczna), dlatego też nie może być tu mowy o kosztach administracyjnych, tzn. opłacanie składek ZUS, rachunki za telefon. Te rodzaje kosztów przedsiębiorca musi już pokryć sam, dzięki wygenerowanemu przez firmę przychodowi. Warto pamiętać, że to urząd pracy ustala pewne dodatkowe ograniczenia dotyczące sposobu rozdysponowania przez osobę bezrobotną przyznanych środków. I tutaj, w zależności od indywidualnego podejścia, ograniczenia te mogą być różne. Wszystkie te kwestie powinny być szczegółowe wskazane w regulaminach poszczególnych urzędów pracy i tam należy bezpośrednio szukać odpowiedzi. Zasadniczo nie wymaga się od wnioskodawcy wniesienia wkładu własnego, ale tutaj również należałoby sięgnąć do regulaminów, gdyż ta kwestia może być rożnie ujęta, w zależności od urzędu. Nie mniej jednak dofinansowanie otrzymuje się przed przystąpieniem do realizacji przedsięwzięcia, co jest niewątpliwym plusem na korzyść tego rodzaju pomocy, bowiem w przypadku wsparcia pochodzącego ze środków unijnych najczęściej refundacja następuje dopiero po zrealizowaniu określonego projektu.
Inną przydatną wiedzą jest fakt, że nie wszystkie rodzaje działalności mogą zostać objęte dotacją. Dotyczy to w szczególności rybołówstwa i akwakultury, produkcji, przetwarzania i wprowadzania do obrotu niektórych podstawowych produktów rolnych, tworzenia i prowadzenia sieci dystrybucyjnej związanej z prowadzeniem działalności eksportowej, działalności uwarunkowanej pierwszeństwem korzystania z towarów krajowych w stosunku do towarów sprowadzanych z zagranicy czy też działalności w sektorze węglowym.
Oczywiście dodatkowe ograniczenia związane z charakterem działalności wyłączonej z możliwości wsparcia mogą zostać wskazane w regulaminach urzędów pracy. Trzeba też pamiętać, że jeżeli już osoba bezrobotna otrzymała dotację, jest zobowiązana do prowadzenia swojej działalności nieprzerwanie przez 12 miesięcy. W tym czasie nie można np. zawiesić swojej działalności, w innym przypadku może pojawić się konieczność zwrotu uzyskanej pomocy.
Staże i szkolenia
Oprócz wyżej omówionej formy aktywizacji wskazać należy jeszcze na staże oraz indywidualne szkolenia bezrobotnych. Efektywność staży okazuje się być coraz bardziej wysoka, tym szczególniej, iż znaczna część młodych ludzi, którzy ukończyli staż, zostaje zatrudniona w instytucjach, gdzie ten staż został przez nich odbyty. Jeśli nawet nie otrzymują etatu, mają doświadczenie, którym można się wykazać w poszukiwaniu dalszej pracy, a jak wiadomo z doświadczeniem jest nieco łatwiej. Z reguły staż trwa sześć miesięcy, zaś w przypadku młodych osób, które nie ukończyły 25 lat – 12 miesięcy. Jeśli chodzi o szkolenia, warunkiem koniecznym uzyskania wsparcia jest uzasadnienie celowości danego szkolenia, co ma najczęściej formę pewnego zapewnienia ze strony przyszłego, potencjalnego pracodawcy, że po odbyciu szkolenia osoba bezrobotna zostanie u niego zatrudniona.
Do końca marca bieżącego roku urzędy pracy ubiegały się u Ministra Pracy i Polityki Społecznej o dodatkowe środki na aktywizację bezrobotnych, którzy nie ukończyli 30 roku życia. W konsekwencji Ministerstwo przyznało ponad 320 mln złotych ponad 200 powiatowym urzędom pracy, które ubiegały się o to dodatkowe wsparcie. Dzięki temu na pomoc może liczyć około 44 tysiące młodych bezrobotnych.
Zaloguj się Logowanie