Środowiska przedsiębiorczości

"Warunkiem konkurencyjności regionu jest istnienie dobrze zorganizowanych środowisk przedsiębiorczości. Środowiska te koordynują działania wszystkich aktorów i elementów zbioru tworzącego region. Poprzez wykorzystywanie relacji formalnych i nieformalnych, a także wartości materialnych i niematerialnych, generują elastyczne i innowacyjne systemy. Innowacyjność jest warunkiem istnienia środowisk" – przekonuje w swojej

pracy dr Zbigniew Przygodzki z Instytutu Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego.

Choć przedsiębiorstwa są ważnym elementem budowy środowisk przedsiębiorczości to oczywiście nie jedynym. Inne czynniki to: jakość kapitału społecznego i ludzkiego, jakość i działanie infrastruktury instytucjonalnej oraz infrastruktury tradycyjnej czyli społecznej i technicznej – wynika z pracy dr Przygodzkiego pt.: "Środowiska przedsiębiorczości jako warunek konkurencyjności regionów". Siła konkurencyjna regionu uzależniona jest od potencjału wszystkich tych czynników.

 
Jak podkreślił dr Przygodzki, w gospodarce światowej zdeterminowanej przez procesy globalne uwarunkowania zewnętrzne rozwoju regionu są ważnym impulsem koniecznych zmian i dostosowań wewnętrznych. Zrozumienie tego, iż procesy i czynniki egzogeniczne warunkują wzrost i rozwój społeczno-gospodarczy społeczności lokalnych oraz zrozumienie zależności między poziomem lokalnym i globalnym, wzmacnia budowanie pozycji konkurencyjnej regionu.
 
Celem dra Przygodzkiego było określenie warunków i pokazanie procesów oraz problemów powstawania środowisk przedsiębiorczości na przykładzie województwa łódzkiego. Dlatego zrealizował on szerokie badania tych elementów, które odpowiadają za tworzenie środowisk przedsiębiorczości. Zbadał niemal wszystkie instytucje wspierające przedsiębiorczość, transfer technologii, rozwój lokalny i regionalny, instytucje przedstawicielskie biznesu w regionie łódzkim. Analizę przeprowadził w czterystu trzech przedsiębiorstwach w województwie.
 
Badania te pozwoliły określić stan łódzkiego środowiska przedsiębiorczości, bariery stojące na przeszkodzie zaistnienia sieci powiązań, możliwości kreowania i kierunki działania różnych aktorów sceny lokalnej w celu budowania konkurencyjności regionu łódzkiego.
 
Praca brała udział w konkursie "Nowe trendy" na najlepsze doktoraty z zakresu nauk ekonomicznych i zarządzania organizowanym przez Fundację Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych (FPiAKE). (UCZ, PAP – Nauka w Polsce, bsz)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj