Konsultacje społeczne programu jądrowego

Ministerstwo Gospodarki przykłada dużą wagę do transparentności procesu przygotowywania projektu Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) oraz aktów prawnych regulujących problematykę jego wdrażania. W ramach konsultacji społecznych resort analizuje sugestie i uwagi wszystkich środowisk zainteresowanych tematem.

Umożliwienie społeczeństwu wyrażenia swojej opinii w tej kwestii jest traktowane jako reguła obowiązująca na każdym etapie procesu decyzyjnego.

Konsultacje społeczne

By zapewnić Polakom możliwość wyrażenia opinii na temat programu jądrowego Ministerstwo Gospodarki prowadziło od 2010 r. konsultacje społeczne PPEJ. We wrześniu 2010 r. dokument ten został przesłany do ponad 100 instytucji, stowarzyszeń i fundacji ekologicznych (także przeciwnych energetyce jądrowej). W grudniu 2010 r. projekty PPEJ oraz Prognozy Oddziaływania na Środowisko PPEJ zostały opublikowane na stronach Biuletynu Informacji Publicznej MG. Informacja o rozpoczęciu konsultacji została umieszczona na stronach internetowych MG oraz rozesłana do mediów. Na potrzeby konsultacji resort uruchomił adres e-mail, na który można było przesyłać sugestie i wnioski. W efekcie MG otrzymało uwagi od około 300 różnych instytucji i organizacji z kraju.

Konsultacje transgraniczne

Działając zgodnie z przepisami ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko przeprowadzone zostały również konsultacje PPEJ i Prognozy Oddziaływania na Środowisko PPEJ z takimi państwami jak: Litwa, Łotwa, Estonia, Szwecja, Finlandia, Dania, Niemcy, Austria, Czechy i Słowacja. Polska otrzymała odpowiedzi od zainteresowanych rządów państw oraz liczną korespondencję od obywateli Niemiec.

Ze względu na wskazanie przez inwestora – Polską Grupę Energetyczną – nie badanej wcześniej przez MG lokalizacji, tj. Gąsek w woj. zachodniopomorskim, resort przygotował odpowiednie aneksy do PPEJ oraz Prognozy Oddziaływania na Środowisko PPEJ. Aneksy także zostały skierowane do konsultacji transgranicznych oraz opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej MG.

Konsultacje prawne

Również projekty założeń do ustaw: nowelizacji prawa atomowego oraz ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących, były bardzo szeroko konsultowane. Projekty wysłano do ponad 120 podmiotów, w tym do większości organizacji ekologicznych w Polsce, jak również umieszczono je na stronach Biuletynów Informacji Publicznej MG, PAA i MSP.

Konsultacje lokalne

Społeczności lokalne są dla MG ważnym partnerem w procesie decyzyjnym, którego opinie będą miały wpływ na umiejscowienie elektrowni w danym regionie. Ministerstwo Gospodarki planuje w związku z tym przeprowadzenie konsultacji społecznych w trzech powiatach wytypowanych przez PGE jako miejsce ulokowania pierwszej elektrowni jądrowej. Intencją MG jest dotarcie do społeczności lokalnych, bezpośrednie spotkania z mieszkańcami, poznanie ich stanowisk, przekazanie informacji na temat planów rządu oraz możliwych korzyści dla regionów.

Tak szerokie konsultacje realizowane przez Ministerstwo Gospodarki w kwestii energetyki jądrowej, stanowią zupełnie nową jakość w administracji publicznej w Polsce. Proces ten traktowany jest niezwykle poważnie – umożliwienie wyrażenia swojego stanowiska przez społeczeństwo w temacie budowy elektrowni jądrowej w Polsce, jest i będzie regułą bezwzględnie obowiązującą.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj