Nauczą wójta jak rządzić

W 2009 roku MSWiA planuje realizację kilku projektów systemowych, które mają usprawnić zarządzanie w urzędach samorządowych oraz poprawić ich funkcjonowanie. Planowane jest m.in. przeszkolenie szefów gmin, powiatów i województw w zakresie efektywnego zarządzania w samorządzie.

 

Podczas wtorkowego posiedzenia Zespołu ds. Wzmacniania Potencjału Administracji Samorzadowej KWRiST zaprezentowano założenia projektów systemowych MSWiA, których realizacja rozpocznie się w 2009 r.
 
Jednym z najważniejszych projektów rozpoczynających się w roku 2009, będzie pilotażowy projekt „Przygotowanie jednostek samorządu terytorialnego do stosowania Powszechnego Modelu Samooceny (CAF) w procesie mierzenia potencjału i dokonań poprzez szkolenie pracowników i pomoc doradczą”.
 
Celem projektu będzie upowszechnienie wiedzy na temat modelu i przygotowanie do jego wdrożenia. Począwszy od roku 2010 MSWiA planuje, iż wszystkie projekty konkursowe w ramach Działania 5.2. PO KL powinny zostać przygotowane za pomocą określonej metodologii do oceny potencjału i wyników (np. CAF) oraz planowania usprawnień zarządczych w urzędach administracji samorządowej. W roku 2009 stanowi to kryterium strategiczne.
 
Resort planuje także uruchomienie projektu dotyczącego pomocy doradczej i szkoleń, w tym w zakresie etyki i unikania konfliktu interesu w samorządzie terytorialnym. W ramach projektu do 2010 roku zostanie przeszkolonych 1 400 pracowników administracji samorządowej, w tym 100 w ramach pilotażu.
 
Specjalnie dla władz samorządowych stworzono pilotażowy projekt „Akademia Liderów Samorządowych”, który ma być realizowany w 2009 r. Projekt zakłada podniesienie kwalifikacji oraz poziomu wiedzy w zakresie efektywnego zarządzania w samorządzie terytorialnym: wójtów (burmistrzów lub prezydentów) i ich zastępców, starostów i członków zarządu powiatu, marszałków województw i członków zarządów województw, sekretarzy jednostek samorządu terytorialnego oraz dyrektorów urzędów marszałkowskich.
 
Poprawa zarządzania w samorządzie terytorialnym wymaga faktycznego przywództwa kierownictw jednostek samorządu terytorialnego oraz wiedzy na temat nowoczesnych narzędzi i metod zarządzania publicznego. Projekt ma charakter pilotażowy i jest wzorowany na podobnych programach szkoleniowych koordynowanych przez ministrów odpowiedzialnych za administrację publiczną w państwach członkowskich UE. (PAP/mp/)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj