Ekologiczny dekalog

Nowy rok sprzyja postanowieniom. Nie chodzi o wielką rewolucję, ale z pozoru małe zmiany, które mają zasadnicze znaczenie. Zdaniem psychologów już w ok. 4 tygodni można zmienić stare przyzwyczajenia. Wystarczy zatem, że zamienimy plastikowe reklamówki na płócienne, przesiądziemy się na rower lub oswoimy pojęcie recyklingu, a dzięki temu znacznie poprawi się stan środowiska naturalnego.

1. Kupować z głową.

Wybierajmy produkty przyjazne środowisku, np. pochodzące od lokalnych dostawców i producentów, z bio-upraw lub ze znakiem ,,Fair Trade”, który po polsku oznacza ,,sprawiedliwy handel”. Dzięki temu oznaczeniu możemy mieć pewność, że towar, który kupiliśmy, jest ekologiczny, a ludzie, którzy przyczynili się do jego wytworzenia, nie pracowali w niewolniczych warunkach.

2.Zamienić samochód na rower.

Tak najskuteczniej i najzdrowiej ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Warto wygospodarować chociaż jeden dzień w tygodniu, w którym zrezygnujemy z samochodu na rzecz roweru lub komunikacji miejskiej. Tym, których do jazdy autem nie zniechęcają nawet wzrastające ceny benzyny, pozostaje eko-opcja „carpoolingu”, czyli oferowania wolnych miejsc w samochodzie np. mieszkającym w okolicy kolegom z pracy. Więcej o akcji na carpooling.pl

3. Uwierzyć w recykling.

Kontenery na surowce do recyklingu można znaleźć na większości polskich osiedli. Coraz powszechniej segregujmy plastik, szkło, papier czy metale, chociaż i tu jest jeszcze sporo do zrobienia.

Statystyki podają, że Polacy opróżniają rocznie 110 tysięcy ton butelek, z czego odzyskuje się raptem 140 ton w skali kraju.

4. Zamienić kartridż np. na sadzonkę drzewa.

– Właściwie zagospodarowane śmieci mogą zyskać na wartości – mówi Marcin Adamski, z należącej do Black Point, firmy Eco Service, która od 4 lat prowadzi zbiórkę pustych wkładów do drukarek. Dzięki programowi Eco Mind każdy oddany do recyklingu kartridż wspiera prowadzoną przez Klub Gaja akcję sadzenia drzew lub zasila konto UNICEF. W największych elektromarketach w Polsce Eco Service rozdaje specjalne koperty, w których bezpłatnie można wysłać niepotrzebne wkłady. Koperty można znaleźć też w opakowaniach atramentów marki Black Point. Więcej informacji o programie na www.ecomind.pl

5. Mieć oko na elektroodpady.

Przeciętny Szwed oddaje do recyklingu w ciągu roku około 20 kg elektroodpadów, Polak – kilogram. Tymczasem elektrośmieci, w szczególności zużyty sprzęt RTV czy AGD, składowane na wysypiskach, szkodzą środowisku. Pamiętajmy zatem, że sklepy z elektroniką mają obowiązek przyjmowania zużytego sprzętu, chociaż to my musimy zapłacić za transport urządzenia.

Strony: 1 2

Zaloguj się Logowanie

Komentuj