W Gdańsku debatowano nad Strategią Morza Bałtyckiego

Około 300 przedstawicieli państw nadbałtyckich wzięło udział w Gdańsku w debacie na temat środowiska w ramach prac nad Strategią Unii Europejskiej Morza Bałtyckiego.

 

Gdańska debata była jednym z sześciu spotkań odbywających się w krajach nadbałtyckich w ramach społecznych konsultacji na temat Strategii. Każde dotyczy innej problematyki; w Gdańsku naukowcy, specjaliści i urzędnicy dyskutowali na temat ochrony środowiska.
 
Uczestnicy spotkania podkreślili, że konieczne jest m.in. przeciwdziałanie eutrofizacji, zmniejszenie zanieczyszczeń azotanami pochodzenia rolniczego oraz konieczność ochrony i wzmocnienia zasobów rybnych.
 
Gospodarz debaty, marszałek województwa pomorskiego, Jan Kozłowski powiedział, że "dzięki konsultacjom kraje nadbałtyckie mają wpływ na strategię rozwoju Morza Bałtyckiego". Według Kozłowskiego, na podstawie tego dokumentu powstanie plan, w którym będą zapisane konkretne działania dla regionu, mające wpływ na jego przyszłość.
 
Marszałek jest przekonany, że pozwoli on na zrealizowanie konkretnych projektów po 2013 roku.
 
Parlament Europejski w rezolucji nt. Strategii dla Regionu Morza Bałtyckiego podkreślił, iż po rozszerzeniu UE w 2004 r. Bałtyk stał się wewnętrznym akwenem Unii i w związku z tym region ten jest obszarem priorytetowym Wspólnoty.
 
Parlament Europejski zaproponował m.in. ustanowienie sieci ekologicznie wartościowych, chronionych obszarów wód przybrzeżnych i obszarów nadbrzeżnych.
 
Strategia ma być gotowa do końca marca 2009 r., a przyjęta w drugiej połowie 2009 r. podczas prezydencji Szwecji w UE. (BLS, PAP – Nauka w Polsce, bsz)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj