70 lat obserwatorium meteorologicznego na Kasprowym Wierchu

Najwyżej położona w Polsce stacja meteorologiczna ma już 70 lat. 10 września na Kasprowym Wierchu odbyły się jubileuszowe obchody działalności Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego.

"Stacja na Kasprowym Wierchu jest jedną z niewielu stacji na świecie, na podstawie których prowadzi się badania na temat zmian klimatu na świecie" – powiedział dziennikarzom Dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Mieczysław Ostojski.
 
Budynek Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego znajduje się na szczycie Kasprowego Wierchu (1985 m n.p.m.). Jest to najwyżej położony budynek w Polsce. Z racji swojego usytuowania jest jedyną w swoim rodzaju placówką badawczą w skali kraju. Obserwatorium jest odsunięte o 80 m od głównej grani tatrzańskiej, która jest na tym odcinku europejskim działem wodnym pomiędzy Dunajcem a Wagiem.
 
Budowę obserwatorium wg projektu Anny i Aleksandra Kodelskich rozpoczęto w 1936 roku, natomiast jego otwarcie nastąpiło 22 stycznia 1938 roku. Było to wówczas nie tylko pierwsze tego typu obserwatorium w Tatrach, ale w całych Karpatach Północnych.
 
Obserwatorium na Kasprowym Wierchu jest jednym z ogniw Systemu Wysokogórskich Obserwatoriów Europy. W ramach statutowej działalności obserwatorium dostarcza bieżące dane meteorologiczne dla potrzeb Światowej Służby Pogody (World Weather Watch).
 

Obserwatorium na Kasprowym Wierchu jest również jednym z punktów pomiarowych Krajowego Monitoringu Chemizmu Opadów Atmosferycznych i Mokrej Depozycji. W 1998 roku rozpoczęto ścisłą współpracę z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie w zakresie pomiarów składu atmosfery. (SZB, PAP – Nauka w Polsce, bsz)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj