12 szkolnych obserwatoriów astronomicznych powstanie w województwie kujawsko-pomorskim

Dzięki staraniom naukowców, nauczycieli, urzędników i miłośników astronomii, przy dwunastu szkołach znajdujących się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego powstaną obserwatoria astronomiczne wyposażone w nowoczesny sprzęt oraz wysokiej jakości instrumenty obserwacyjne. Projekt jest wspólną inicjatywą naukowców pracujących na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i w Centrum Astronomicznym im.

Mikołaja Kopernika PAN oraz astronomów z Centrum Badań Kosmicznych PAN. W jego realizacji biorą udział również pracownicy kuratorium kujawsko-pomorskiego, urzędu marszałkowskiego oraz nauczyciele z kilkunastu szkół.

Przyszkolne obserwatoria powstaną przy szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach, w miejscowościach: Brodnica, Dobrzyń nad Wisłą, Golub-Dobrzyń, Inowrocław, Kruszwica, Radziejów, Strzelno, Tuchola, Unisław i Zławieś Wielka. Dwunasta lokalizacja nie jest jeszcze znana.

 
O rozmieszczeniu stacji obserwacyjnych poza największymi miastami regionu nie zadecydowało jedynie charakterystyczne dla dużych skupisk ludzkich zanieczyszczenie nieba światłem – zamiarem pomysłodawców projektu było przede wszystkim dotarcie do uczniów z małych miejscowości, a o wyborze konkretnych lokalizacji zadecydowała dotychczasowa aktywność nauczycieli.
 
Budowa i wyposażenie pojedynczej stacji to koszt około 150 tysięcy zł. Środki te częściowo będą pochodziły z funduszy Unii Europejskiej. W każdym obserwatorium ma się znaleźć między innymi trzydziestocentymetrowy teleskop systemu Schmidta-Cassegraina, kamera CCD, sprzęt komputerowy i fotograficzny, projektor oraz elektroniczna stacja meteorologiczna. Pierwsze obserwatorium ma zostać otwarta już w przyszłym roku. (JPO, PAP – Nauka w Polsce, tot/)

 

Zaloguj się Logowanie

Komentuj